Zdrowie

Islandia przeprowadza masowe testy na koronawirusa

Patrycja

April 20, 2020, 4:23 p.m.

Islandia przeprowadza masowe testy na koronawirusa

Przeprowadzanie testów na koronawirusa ma ogromne znaczenie w walce ze światową pandemią. Pozwala to na wczesną izolację zakażonych osób i ograniczenie ich kontaktu ze zdrowym, co pomaga powstrzymać gwałtowne rozprzestrzenianie się COVID-19.

Islandia jest przykładem kraju, który stanowi wzór walki z pandemią. Bardzo szybko wprowadzono tam masowe stosowanie testów na koronawirusa, co aktualnie pozwoliło zaobserwować spadek liczby nowych zarażonych osób i aktywnych infekcji.

Zdjęcie Islandia przeprowadza masowe testy na koronawirusa #1

Testy na koronawirusa w Islandii

Badacze z firmy deCODE genetics, Islandzkiej Agencji Zdrowia oraz Krajowego Szpitala Uniwersyteckiego opublikowali wyniki badania związanego z koronawirusem. W kraju bardzo szybko wprowadzono masowe testy na koronawirusa, które pozwoliły na określenie sposobu jego rozprzestrzeniania się i powstawanie nowych mutacji. Testy te przeprowadzano na osobach z wysokim ryzykiem infekcji oraz na 13 tys. ochotników.

Zdjęcie Islandia przeprowadza masowe testy na koronawirusa #2

Z badań wynika, że za rozprzestrzenianie się infekcji, odpowiedzialne są głównie osoby, które przechodzą ją bezobjawowo, dlatego tak ważne jest wykonywanie testów na jak największej liczbie osób. By powstrzymać pandemię i gwałtowne rozprzestrzenianie się choroby, koniecznie jest wykonywanie testów na szeroką skalę, w celu izolowania zarażonych osób i ograniczenia ich kontaktu ze zdrowymi.

Zdjęcie Islandia przeprowadza masowe testy na koronawirusa #3

Wzór walki z pandemią koronawirusa

Islandia stanowi wzór walki z pandemią: władze kraju zareagowały błyskawicznie, udostępniając testy, całkowicie za darmo dla wszystkich mieszkańców. Populacja Islandii to 360 tysięcy osób, a testy na koronawirusa przeprowadzono już na 38 tysiącach, a więc na ponad 10% populacji!

Zdjęcie Islandia przeprowadza masowe testy na koronawirusa #4

Więcej wyzdrowień niż zachorowań

Szczyt epidemii kraj ma już za sobą, obecnie odnotowuje się więcej wyzdrowień, niż nowych przypadków zarażenia koronawirusem. Od 4 maja władze mają zacząć znosić wprowadzone w kraju ograniczenia i restrykcje, a życie mieszkańców powoli będzie wracać do normalności.