Niesamowite właściwości mniszka lekarskiego znane są już od stuleci. Wykorzystuje się jego korzeń, liście i kwiaty, z których można przyrządzić napar, syrop i miód. Poznaj zalety spożywania mniszka lekarskiego i dowiedz się jak wpływa na Twój organizm.
Wielka moc ukryta w niepozornej roślinie
Mniszek lekarski jest ceniony dzięki licznym właściwościom medycznym i kosmetycznym. Ma świetny wpływ na nasz organizm. Napar, syrop i miód z mniszka potrafią zdziałać cuda i przynieść wiele korzyści dla zdrowia.
To nie chwast
Mniszek lekarski, czyli mniszek pospolity, zwany jest potocznie mleczem lub dmuchawcem. To roślina powszechnie występująca w całej Europie i Azji. Można spotkać go rosnącego dziko na łąkach, w zaroślach, przy drogach, w ogrodach i lasach. Często niesłusznie jest traktowany jako uciążliwy chwast.
Poznaj niesamowite właściwości mniszka lekarskiego!
- Ta niepozorna roślina ukrywa w sobie wielką moc. Zawiera wiele cennych substancji: witaminy A, B, C i D oraz minerały: potas, magnez, krzem i żelazo, a także flawonoidy i przeciwutleniacze.
- Znajdują się w nim bardzo duże ilości inuliny, która jest naturalnym probiotykiem. Wspiera równowagę flory bakteryjnej układu pokarmowego.
- Mniszek lekarski działa przeciwcukrzycowo. Obniża poziom glukozy oraz indeks glikemiczny spożywanych produktów.
- Stosowany jest w leczeniu chorób układu pokarmowego: wątroby i woreczka żółciowego. Poza tym ułatwia trawienie i ma działanie rozkurczające.
- Oprócz tego trójterpeny zawarte w mniszku, wykazują działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Mniszek lekarski zmniejsza stany zapalne skóry, przyspiesza proces gojenia się ran i łagodzi zmiany trądzikowe. Stosowany jest też w leczeniu schorzeń reumatycznych.
- Mniszek lekarski skutecznie hamuje starzenie się komórek, dzięki działaniu antyoksydacyjnemu. Hamuje powstawanie wolnych rodników, co zmniejsza oznaki starzenia się organizmu.
- Roślina działa moczopędnie, wspierając pracę nerek. Pomaga w leczeniu stanów zapalnych układu moczowego, pęcherza i kamicy nerkowej.
- Zmniejsza obrzęki, odtruwa krew i usuwa toksyny z organizmu.
- Ma właściwości antynowotworowe. Korzeń mniszka lekarskiego skutecznie zwalcza komórki rakowe, nie powodując skutków ubocznych (jak w przypadku chemioterapii). Wszystko dzięki garbnikom roślinnym.
- Mniszek zawiera sole potasu, które dbają o prawidłowy rytm serca i o ciśnienie krwi.
- Krzem znajdujący się w tej roślinie, ma świetny wpływ na kondycję naszych paznokci, włosów, a także dba o naszą skórę.
Co można przyrządzić z mniszka lekarskiego?
W medycynie naturalnej wykorzystuje się głównie korzeń, liście i kwiaty mniszka, do przyrządzania leczniczych produktów:
Herbata z mniszka lekarskiego zaczyna działać już w ciągu 48 godzin od wypicia. Pozytywnie wpływa na układ pokarmowy i oczyszcza organizm.
Syrop z mniszka pomaga na infekcje górnych dróg oddechowych. Stosowany jest też w leczeniu kaszlu, bólu gardła, chrypki, stanów zapalnych jamy ustnej.
Miód z mniszka ma działanie antyseptyczne, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe.