Wracasz z urlopu? Pierwsze, co powinnaś zrobić, to spuścić wodę w WC!

Wracasz z urlopu? Pierwsze, co powinnaś zrobić, to spuścić wodę w WC!

Dla wielu może okazać się to zaskakujące, jednak po powrocie z dłuższego urlopu powinniśmy od razu spuścić wodę w toalecie. Dlaczego? Dzięki temu możemy zmniejszyć ryzyko narażenia swojego zdrowia.

Zdjęcie Wracasz z urlopu? Pierwsze, co powinnaś zrobić, to spuścić wodę w WC! #1

Spuść wodę w toalecie i odkręć krany

Takie działanie może zmniejszyć ryzyko zarażenia się chorobą legionistów. Choć zakażenie zdarza się rzadko, lepiej dmuchać na zimne.

W 2005 roku w Polsce zanotowano 21 przypadków legionellozy.

Czym właściwie jest ta choroba?

Choroba legionistów

Legionelloza, bo tak inaczej nazywa się tę chorobę, wywoływana jest przez bakterie z rodzaju Legionella. Bakterie te doskonale rozmnażają się w rzekach, morzu, glebie, a także...w stojącej wodzie w rurach i kanalizacji. Spuszczając wodę w wc kilka razy dziennie oraz odkręcając krany każdego dnia, woda nie zalega, przez co bakterie nie mają czasu na intensywne rozmnażanie.

Kiedy jednak woda stoi w rurach kilka dni, rozwój bakterii jest wzmożony. Ważne więc, aby spuścić wodę w toalecie oraz odkręcić kran w wannie, umywalce i zlewie jak tylko wrócimy do domu.

Chorobą można się zarazić na przykład poprzez wdychanie powietrza z zainfekowaną parą wodną. Dlatego spłukując wodę, klapa od wc powinna być zamknięta.

Zdjęcie Wracasz z urlopu? Pierwsze, co powinnaś zrobić, to spuścić wodę w WC! #2

Objawy choroby legionistów

Bakteria wywołuje chorobę dróg oddechowych. Pierwsze objawy pojawiają się po 2 do 10 dni od zainfekowania i należą do nich między innymi:

  • Gorączka i dreszcze
  • Senność
  • Jadłowstręt
  • Biegunka (w połowie przypadków)
  • Ból w klatce piersiowej
  • Kaszel
  • Krwioplucie
  • Dezorientacja

Leczenie tej choroby przeprowadza się za pomocą antybiotyków.

Trzeba przyznać, że objawy choroby legionistów nie należą do najprzyjemniejszych. Zakażenia na szczęście nie zdarzają się często, tym bardziej w domowych warunkach. Lepiej jednak nie ryzykować i spuścić zalegającą wodę po powrocie do domu. Nie tylko unikniemy choroby, ale też zadbamy o ogólną higienę toalety.true

Polecane