Czego nie wolno pić podczas upałów? Tych 5 napojów unikaj!

Patrycja

Zdrowie

June 29, 2020, 11:37 a.m.

Czego nie wolno pić podczas upałów?  Tych  5 napojów unikaj!

Podczas upałów musimy pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu i spożywaniu dużej ilości płynów. Dowiedz się co pić, aby ugasić pragnienie, jakie napoje najlepiej Cię nawodnią, a jakich lepiej unikać.

Zdjęcie Czego nie wolno pić podczas upałów?  Tych  5 napojów unikaj! #1

Odwodnienie przez upały

Latem, gdy temperatury są wysokie, pocimy się, przez co nasz organizm traci wodę i cenne składniki mineralne. W czasie upałów nie możemy dopuścić do odwonienia organizmu, które może spowodować wiele zdrowotnych problemów.

Odwodnienie może doprowadzić do zachwiania równowagi organizmu, osłabienia układu krwionośnego, zwiększenia ciśnienia krwi, wystąpienia ryzyka zawału i udaru. Może także negatywnie wpłynąć na układ nerwowy, powodując senność, apatię i spadek koncentracji.

Co pić w czasie upałów?

Podczas wysokich temperatur powinniśmy pić nawet 2-3 litry płynów dziennie, aby regularnie się nawadniać. W czasie upałów najlepiej sięgać po wodę, która jest zdrowa i doskonale gasi pragnienie. Najlepiej spożywać ją w temperaturze pokojowej lub lekko schłodzoną.


Jeśli nie lubimy czystej wody, możemy dodać do niej kilka plasterków cytryny, ogórka, listki mięty, melisy lub nieco miodu. Taki napój z naturalnymi dodatkami będzie na pewno zdrowszy, niż wody smakowe dostępne w sklepach. W trakcie upałów warto sięgać także po miętowe lub ziołowe herbaty, które maja działanie ochładzające i pomogą obniżyć nam temperaturę ciała.

Dobrym wyborem będą również świeżo wyciskane soki owocowe i koktajle. Są bogate w składniki mineralne i zapobiegną odwodnieniu organizmu.

Zdjęcie Czego nie wolno pić podczas upałów?  Tych  5 napojów unikaj! #2

Czego nie pić w trakcie upałów?

W czasie upałów lepiej zrezygnować z picia alkoholu, ponieważ może doprowadzić do wahań ciśnienia i zaburzeń rytmu serca. Jeśli mamy ochotę na piwo lub lampkę wina, najlepiej napić się wieczorem, gdy najgorsze upały już miną.

Kawa i herbata, zawierają duże ilości kofeiny i teiny, które działają moczopędnie i prowadzą do wypłukiwania elektrolitów z organizmu. Napoje energetyczne i coca- cola również wypłukują z ciała cenne składniki mineralne i zaburzają gospodarkę wodną organizmu.