Czego nie wolno pić podczas upałów? 5 napojów, których lepiej unikać!

Patrycja
Zdrowie
29.06.2020 13:37
Czego nie wolno pić podczas upałów?  5 napojów, których lepiej unikać!

Podczas upałów musimy pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu i spożywaniu dużej ilości płynów. Dowiedz się co pić, aby ugasić pragnienie, jakie napoje najlepiej Cię nawodnią, a jakich lepiej unikać.

Odwodnienie przez upały

Latem, gdy temperatury są wysokie, pocimy się, przez co nasz organizm traci wodę i cenne składniki mineralne. W czasie upałów nie możemy dopuścić do odwonienia organizmu, które może spowodować wiele zdrowotnych problemów.

Odwodnienie może doprowadzić do zachwiania równowagi organizmu, osłabienia układu krwionośnego, zwiększenia ciśnienia krwi, wystąpienia ryzyka zawału i udaru. Może także negatywnie wpłynąć na układ nerwowy, powodując senność, apatię i spadek koncentracji.

Co pić w czasie upałów?

Podczas wysokich temperatur powinniśmy pić nawet 2-3 litry płynów dziennie, aby regularnie się nawadniać. W czasie upałów najlepiej sięgać po wodę, która jest zdrowa i doskonale gasi pragnienie. Najlepiej spożywać ją w temperaturze pokojowej lub lekko schłodzoną.

Jeśli nie lubimy czystej wody, możemy dodać do niej kilka plasterków cytryny, ogórka, listki mięty, melisy lub nieco miodu. Taki napój z naturalnymi dodatkami będzie na pewno zdrowszy, niż wody smakowe dostępne w sklepach. W trakcie upałów warto sięgać także po miętowe lub ziołowe herbaty, które maja działanie ochładzające i pomogą obniżyć nam temperaturę ciała.

Dobrym wyborem będą również świeżo wyciskane soki owocowe i koktajle. Są bogate w składniki mineralne i zapobiegną odwodnieniu organizmu.

Zdjęcie Czego nie wolno pić podczas upałów?  Tych  5 napojów unikaj! #1

Czego nie pić w trakcie upałów?

Lista 5 napojów, których powinieneś unikać podczas upałów:

  1. Alkohol: Alkohol dehydratuje organizm, co może być szczególnie niebezpieczne podczas upałów. Nawet lekkie trunki, takie jak piwo czy białe wino, mogą prowadzić do odwodnienia.

  2. Napoje kofeinowe: Napoje zawierające dużo kofeiny, takie jak kawa czy herbata, mogą również przyczyniać się do dehydratacji. Stąd też warto ograniczyć ich spożycie podczas upałów.

  3. Napoje energetyczne: Podobnie jak napoje kofeinowe, napoje energetyczne mogą prowadzić do dehydratacji. Dodatkowo zawierają dużo cukru, który nie jest zalecany w upalne dni.

  4. Słodkie soki owocowe: Chociaż mogą wydawać się zdrową alternatywą, wiele soków owocowych jest pełnych dodatku cukrów, które mogą zwiększyć ryzyko odwodnienia i obciążają organizm.

  5. Zimne napoje z dużą ilością lodu: Mogą wydawać się idealne podczas gorących dni, ale zimne napoje mogą faktycznie powodować skurcz naczyń krwionośnych w żołądku, co utrudnia proces chłodzenia organizmu.

Najlepszym napojem do picia podczas upałów jest zwykła woda, ewentualnie napoje izotoniczne, które pomagają uzupełnić elektrolity stracone przez pot. Ponadto, spożywanie owoców i warzyw z dużą zawartością wody, takich jak arbuz czy ogórek, może pomóc w utrzymaniu nawodnienia.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną