Legionella: Groźna bakteria w jacuzzi, czy klimatyzacji?! Jak się przed nią skutecznie ochronić?

Martyna P.
Zdrowie
04.09.2023 10:47
Legionella: Groźna bakteria w jacuzzi, czy klimatyzacji?! Jak się przed nią skutecznie ochronić?

W ostatnim czasie bardzo głośno jest o bakterii Legionella. Jej siedliskiem może być wentylacja, domowe jacuzzi, czy klimatyzacja. Co można zrobić, aby ochronić się przed groźną bakterią?

 

 

Rozwiązania, które mogą ochronić przed Legionellą

Generatory dwutlenku chloru

Generatory dwutlenu chloru (ClO₂) są jednym z zaawansowanych systemów dezynfekcji, które mogą być używane do kontroli i likwidacji bakterii Legionella w systemach wodnych. Dwutlenek chloru jest wysoce efektywny w niszczeniu różnych mikroorganizmów, w tym bakterii, wirusów i alg, a jego stosowanie może być szczególnie korzystne w takich obszarach jak wieże chłodnicze, układy klimatyzacyjne, szpitale czy hotele.

Oto kilka sposobów, w jakie generatory ClO₂ mogą być używane w walce z Legionellą:

 • Regularna dezynfekcja

Generatory ClO₂ mogą być zintegrowane z systemem wodnym budynku w celu ciągłego lub okresowego dodawania dwutlenku chloru do wody. To zapewnia bieżącą kontrolę nad bakteriami i minimalizuje ryzyko rozwoju kolonii Legionelli.

 • Szokowe dawkowanie

W przypadku potwierdzenia obecności Legionelli w systemie, można zastosować jednorazowo dużą dawkę ClO₂, aby szybko i skutecznie zabić bakterie. Jest to znane jako szokowe dawkowanie i jest zwykle stosowane jako środek awaryjny.

 • Monitorowanie i kontrola

Nowoczesne generatory ClO₂ są często wyposażone w systemy monitorowania i kontrolowania, które umożliwiają dokładne dostosowanie dawek dezynfekcji do aktualnych potrzeb. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie efektywności zabiegu przy jednoczesnym minimalizowaniu wpływu na inne elementy systemu wodnego.

 • Woda pitna

Dwutlenek chloru jest też stosunkowo bezpieczny dla ludzi i może być używany do dezynfekcji wody pitnej, co dodatkowo zabezpiecza przed ryzykiem zakażenia Legionellą.

 • Przemywanie rurociągów

Generatory ClO₂ mogą być używane do przemywania rurociągów i innych elementów systemu wodnego, zwłaszcza w miejscach, gdzie woda może być stagnacyjna i podatna na rozwój bakterii.

 

Zastosowanie lamp UV

Lampy UV są innym efektywnym narzędziem w walce z bakterią Legionella. Technologia ta korzysta z ultrafioletowego promieniowania, które niszczy DNA mikroorganizmów, uniemożliwiając im rozmnażanie i funkcjonowanie. Oto kilka kluczowych punktów na temat użycia lamp UV do walki z bakterią Legionelli:

 • Instalacja

Lampy UV można zainstalować w różnych punktach w systemie wodnym, takich jak wejścia i wyjścia wież chłodniczych, układy klimatyzacyjne, czy wodociągi.

 • Bezchemiczne dezynfekcja

Jedną z głównych zalet użycia UV jest to, że jest to metoda bezchemiczna. Nie wprowadza to żadnych dodatkowych substancji do wody, co jest korzystne z punktu widzenia bezpieczeństwa i wpływu na środowisko.

 • Szybka dezynfekcja

Promieniowanie UV działa prawie natychmiastowo. Jest to szczególnie korzystne w systemach, gdzie szybka reakcja na obecność patogenów jest kluczowa.

 • Monitorowanie i kontrola

Podobnie jak w przypadku generatorów ClO₂, systemy UV można wyposażyć w sensory i monitory, które umożliwiają śledzenie efektywności dezynfekcji i dostosowanie parametrów w czasie rzeczywistym.

 • Wady i ograniczenia

Mimo wielu zalet, technologia UV ma też swoje ograniczenia. Skuteczność dezynfekcji UV może być zmniejszona, jeśli woda jest mętna, ponieważ promieniowanie UV musi dotrzeć do mikroorganizmów. Ponadto, systemy UV zużywają energię elektryczną i wymagają regularnej konserwacji, w tym wymiany źródeł UV.

W praktyce często stosuje się kombinację różnych metod dezynfekcji, takich jak ClO₂ i UV, aby zapewnić najbardziej skuteczną i wszechstronną kontrolę Legionelli w systemach wodnych.

 

 

Zdjęcie Legionella: Groźna bakteria w jacuzzi, czy klimatyzacji?! Jak się przed nią skutecznie ochronić? #1

Warunki i miejsca bytowania Legionelii

Temperatura

Legionella rośnie najefektywniej w temperaturach od około 25°C do 42°C, chociaż może przetrwać w szerszym zakresie temperatur. Nie jest zwykle aktywna poniżej 20°C i zaczyna ginąć w temperaturze powyżej 60°C.

Woda stagnacyjna

Bakterie te często proliferują w systemach, w których woda jest stagnacyjna lub ma niski przepływ. To obejmuje niektóre rodzaje instalacji wodnych, wieże chłodnicze, układy klimatyzacyjne i wanny z hydromasażem.

Biofilm

Legionella może kolonizować biofilmy, czyli cienką warstwę mikroorganizmów i substancji organicznych na powierzchniach wodnych. Biofilm może stanowić ochronę dla bakterii przed środkami dezynfekującymi.

Zanieczyszczenia

Obecność zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych, takich jak rdza, osady, glony czy ameby, może wspierać rozwój Legionelli, dostarczając jej składników odżywczych lub ochrony.

Aerator i dyfuzory powietrza

Urządzenia wprowadzające powietrze do wody, takie jak aeratory w kranach lub fontannach, mogą również stanowić idealne środowisko dla rozwoju Legionelli.

Sprzęt i urządzenia

Wodne urządzenia medyczne, takie jak respiratory czy urządzenia do dializy, mogą również stanowić środowisko dla bakterii, jeżeli nie są odpowiednio dezynfekowane.

 

Objawy zakażenia pałeczką Legionelli

Zakażenie pałeczką Legionelli może prowadzić do choroby zwaną legionellą.

Symptomy mogą być różnorodne i mogą imitować objawy innych chorób, takich jak grypa czy zapalenie płuc.

Najczęstsze objawy to:

 • Gorączka i dreszcze
 • Ból głowy
 • Ból mięśni
 • Kaszel (zarówno suchy, jak i produktywny)
 • Duszności i trudności w oddychaniu
 • Ból w klatce piersiowej
 • Nudności i wymioty
 • Biegunka
 • Zmęczenie i osłabienie

W przypadku bardziej zaawansowanych infekcji mogą wystąpić także zaburzenia neurologiczne, takie jak dezorientacja czy nawet zaburzenia świadomości.

 

Drogi zakażenia

Zakażenie pałeczką Legionelli najczęściej następuje przez wdychanie mgiełki wodnej zawierającej bakterie. Możliwe źródła ekspozycji to:

 • Systemy klimatyzacyjne
 • Baseny i jacuzzi
 • Wieże chłodnicze
 • Prysznice i krany
 • Inne systemy wodne, w których bakterie mogą się rozmnażać

Zakażenie zwykle nie przenosi się z osoby na osobę i nie jest zwykle wynikiem picia zakażonej wody.

Odporność organizmu, wiek, stan zdrowia i inne czynniki mogą wpłynąć na ryzyko i nasilenie zakażenia.

Jeśli masz podejrzenie zakażenia Legionellą, skontaktuj się z lekarzem w celu przeprowadzenia badań i ewentualnego leczenia. Diagnoza zwykle opiera się na badaniach laboratoryjnych, takich jak hodowla bakterii z próbek śluzu, testy krwi i badania obrazowe (np. rentgen klatki piersiowej).

Leczenie zwykle polega na podawaniu antybiotyków i wsparciu objawowym, takim jak nawadnianie i ewentualnie tlenoterapia. W przypadkach zaawansowanych może być konieczna hospitalizacja

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną