Nie daj się zaskoczyć bakterii Legionella! Oto broń w postaci pomp ciepła!

Agnieszka
Newsy
31.08.2023 10:55
Nie daj się zaskoczyć bakterii Legionella! Oto broń w postaci pomp ciepła!

Do zakażenia bakterią Legionellą dochodzi poprzez wdychanie aerozoli z wody, w której namnaża się bateria. Zobacz, jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo i zadbać o jakość powietrza w domu.

Legionella w Polsce

Obecnie poinformowano już o 157 osobach zainfekowanych oraz 18 ofiarach śmiertelnych bakterii Legionella, która wywołuje ciężkie zapalenia płuc. 

Jednostki Państwowej Inspekcji Sanitarnej w całym kraju otrzymały więc polecenie wzmocnienia nadzoru nad wodociągami i instalacjami wodnymi. Co jednak domami mieszkalnymi? Jak możemy zadbać o swoje bezpieczeństwo?

Jak dochodzi do zakażenia?

Legionellą nie da się zarazić poprzez picie wody z bakterią lub od zakażonej osoby. Kluczowe jest tutaj wdychanie aerozoli, w której znajdują się bakterie. Ryzyko występuje więc na przykład:

  • W kabinie prysznicowej
  • Przy fontannach miejskich
  • W obecności klimatyzatora/pompy ciepła

Co więcej, eksperci wskazują na fakt, że im mniejsze kropelki wody wdychamy, tym większe ryzyko zakażenia.

Pompa ciepła z funkcją “antylegionella”?

Z racji tego, że Legionella namnaża się w ciepłych i wilgotnych miejscach, bezpieczeństwo higieniczne wody w prywatnych instalacjach, w tym w pompach ciepła wydaje się kluczowe.

Przed zakupem np. pompy ciepła warto więc sprawdzić, czy ma funkcję „antylegionella”. Funkcja ta składa się z trzech etapów:

Pierwszy to wygrzewanie wody przez pompę ciepła do maksymalnej temperatury dostępnej dla sprężarki, następnie włącza się grzałka elektryczna i pracuje aż do osiągnięcia temperatury 65-70°C (dokładna wartość jest ustawiana w parametrach serwisowych). Trzeci etap to dezynfekcja rurociągów ciepłej wody użytkowej przy wykorzystaniu pompy cyrkulacyjnej C.W.U. - wskazuje dr Kamil Kwiatkowski, Dyrektor ds. Projektów Badawczych, Euros Energy w rozmowie z infor.pl

Co jeszcze możemy zrobić, aby uniknąć zakażenia Legionellą?

Wraz z nadejściem okresu jesiennego i zimowego, w domach zaczną być uruchamiane także nawilżacze powietrza. Warto zadbać o ich czystość, ponieważ wydobywający się z nich aerozol to potencjalne źródło zakażenia. Regularne czyszczenie nawilżacza wyeliminuje nie tylko ryzyko zakażenia Legionellą, ale też usunie inne zanieczyszczenia, w tym grzyby.