Kolejna ofiara śmiertelna legionelli! Jak się uchronić przed zakażeniem?

Martyna
Newsy
26.08.2023 17:58
Kolejna ofiara śmiertelna legionelli! Jak się uchronić przed zakażeniem?

W ostatnich dniach w Rzeszowie i okolicach trwające od pewnego czasu przypadki zakażeń bakterią Legionella przybrały na sile. Najnowsze doniesienia informują o 14 nowych zakażeniach oraz o śmierci ósmej osoby w wyniku tej tajemniczej epidemii. 

Czym jest legionelloza? 

Legionelloza jest chorobą układu oddechowego, wywoływaną przez bakterie legionelli. Drobnoustroje mogą wystąpić m.in. w: 

  • Sieciach kanalizacyjnych 
  • Urządzeniach kąpielowych 
  • Prysznicach 
  • Myjniach 
  • Klimatyzatorach 

W ostatnich tygodniach odnotowaną ogromną liczbę zakażeń bakterią w rejonie Rzeszowa. Dezynfekcja wodociągów na terenie miasta wydawała się nadzieją na opanowanie sytuacji, jednak liczba zakażonych systematycznie wzrasta. W ostatnich dniach stwierdzono 14 nowych przypadków infekcji, z czego jeden wykryto u pacjenta spoza województwa Podkarpackiego. 

Kolejna ofiara śmiertelna 

Rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie, Andrzej Sroka, potwierdził smutną wiadomość o śmierci ósmej osoby, która padła ofiarą legionelli. Zmarły pacjent miał wielochorobowość, w tym chorobę nowotworową. 

Epidemia ta wydaje się szczególnie dotkliwa dla osób cierpiących na osłabiony układ odpornościowy oraz przewlekłe schorzenia. Obecnie już 127 pacjentów zostało zakażonych bakterią. Wśród nich jest mieszkaniec województwa lubelskiego, co potwierdza, że epidemia rozprzestrzenia się poza granice Podkarpacia. Sanepid odnotował również, że większość z nowych zakażeń dotyczy pacjentów szpitalnych. 

Zapobieganie infekcji

Mimo intensywnych wysiłków służb medycznych i epidemiologicznych, nadal nie jest znane źródło epidemii. Prowadzone dochodzenie epidemiologiczne ma na celu zidentyfikowanie miejsca, w którym bakteria Legionella mogła się rozprzestrzenić. Trwają również działania mające na celu przeciwdziałanie dalszemu rozprzestrzenianiu się infekcji. 

Bakterią można się zakazić poprzez wdychanie powietrza zawierającego bakterie legionella w aerozolu, który jest niewidoczny. W przypadku wystąpienia objawów takich jak: 

  • Kaszel 
  • Gorączka 
  • Dreszcze 
  • Ból mięśni 
  • Ból głowy 

Zalecamy niezwłoczne udanie się do lekarza.  

Należy również pamiętać, że zapobieganie rozprzestrzenianiu się epidemii jest zadaniem wspólnym. Zachęcamy do przestrzegania zaleceń służb sanitarnych oraz zachowania higieny osobistej. Sytuacja ta pokazuje, jak ważne jest zdrowie publiczne oraz mobilizacja społeczności w trudnych momentach. Bądźmy czujni i troszczmy się o bezpieczeństwo nasze oraz naszych bliskich. 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną