Gotowanie na parze – zdrowe jedzenie w smacznym wydaniu

Gotowanie na parze – zdrowe jedzenie w smacznym wydaniu

Coraz więcej osób zwraca uwagę na to, w jaki sposób przygotowuje posiłki dla siebie i swojej rodziny. Nic więc dziwnego, że gotowanie na parze jest ostatnio tak bardzo popularne. Ta metoda przyrządzania potraw pozwala na zachowanie jak największej ilości witamin i składników odżywczych, a poza tym jest bardzo zdrowa. Jak wybrać produkty do gotowania na parze? Jak stosować ten sposób, by gotowe dania były jak najsmaczniejsze?

Zalety gotowania na parze – dlaczego warto?

Gotowanie na parze najczęściej kojarzy nam się z umieszczaniem różnych produktów w specjalnym metalowym sitku znajdującym się w garnku z parującą wodą oraz pod przykryciem. Jednak do tego celu można używać także różnych urządzeń parowych np. piekarników parowych czy parowarów. Jednak obojętnie na jaki sprzęt się zdecydujemy, warto wiedzieć, że podjęliśmy naprawdę świetną decyzję! Największą zaletą tej metody przyrządzania posiłków jest to, że obrabiane termicznie produkty nie mają kontaktu z wodą. Tym sposobem zachowują o wiele więcej witamin i soli mineralnych niż dania przyrządzane w wodzie (nawet o 50%!).

Kolejną zaletą gotowania parowego jest zachowanie naturalnego i intensywnego aromatu oraz smaku, dzięki temu, że produkty nie są cały czas zanurzone w wodzie. Tak przygotowane potrawy nie trzeba wcale zbyt mocno solić czy przyprawiać, aby smakowały naprawdę świetnie. Gotowanie na parze pozwala także uniknąć dodawania dodatkowego tłuszczu, dzięki czemu unikamy zbędnych kalorii. To bardzo dietetyczna forma gotowania! Warto również wspomnieć, że takie posiłki są lekkostrawne, więc idealnie sprawdzą się u małych dzieci, osób starszych oraz tych z wrażliwym żołądkiem. Stosując tę metodę, będziemy mogli też raz na zawsze zapomnieć o rozgotowanych i rozmiękłych warzywach – tak przygotowane produkty będą jędrne, sprężyste i bardzo smaczne!

Chcesz jak najwięcej potraw przygotowywać za pomocą pary? Przekonaj się, jak działają piekarniki parowe! Zobacz też https://www.bosch-home.pl/produkty/gotowanie-i-pieczenie/urzadzenia-parowe

Jak gotować na parze smacznie i zdrowo

Wiele osób kojarzy gotowanie na parze z jałowymi potrawami, a na dodatek bez przypraw. Rzeczywistość wygląda jednak inaczej! Wystarczy tylko poznać kilka sprytnych i sprawdzonych sposobów, aby móc cieszyć się pysznymi i bardzo zdrowymi daniami każdego dnia.

Podstawą jest przede wszystkim sprzęt, którego będziemy chcieli użyć podczas przygotowywania posiłków. Zwykle stosuje się garnki z dopasowanym sitkiem oraz pokrywką. Takich naczyń można używać na płycie indukcyjnej, elektrycznej czy gazowej. Żeby coś ugotować, należy na dno garnka wlać ok. 2-3 cm wody. Najważniejsza zasada jest taka, aby ciecz nigdy nie stykała się z sitkiem umieszczonym powyżej. Po nalaniu wody wkładamy do garnka sitko i układamy na nim przygotowane produkty np. warzywa i mięso. Całość przykrywamy pokrywką i gotowe. Kiedy woda w naczyniu już się rozgrzeje, zacznie krążyć po całym wnętrzu garnka i równomiernie ogrzeje przygotowane produkty.

Jeżeli postawimy na wielopoziomowe garnki lub specjalne urządzenia parowe będziemy mieć do dyspozycji kilka poziomów i na każdym można ułożyć inne składniki np. na jednym warzywa, na drugim mięso, a na trzecim ryż lub kasze. Sposobem przygotujemy cały obiad za jednym zamachem!

Czas gotowania na parze będzie inny dla każdego typu produktów (podobnie jak podczas tradycyjnego gotowania) i zaczynamy go liczyć dopiero od momentu, gdy woda będzie wrzeć. Jeżeli ułożymy produkty cienką warstwą i pokroimy w równe kawałki to szybciej i dokładniej się ugotują. Co jakiś czas sprawdzajmy, czy warzywa, mięso lub inne produkty są już gotowe. Możemy to robić za pomocą widelca. Warto mieć również na uwadze to, że para ma wyższą temperaturę niż wrząca woda (ok. 120 stopni Celsjusza), więc dania będą gotowe szybciej niż podczas tradycyjnego gotowania. Jeśli po jakimś czasie zauważymy, że wody jest zbyt mało, to możemy dolać do garnka wrzątku. Nie należy dolewać zbyt chłodnej wody, bo przerwie to proces gotowania. Pamiętajmy też, że całość nie powinna gotować się zbyt mocno – trzymajmy garnek nad małym ogniem.

Jakie przydatne triki warto znać? Jeżeli nie wyobrażamy sobie dań bez dodatku soli, to dopiero po ułożeniu produktów na talerzu posypmy wszystko odrobiną tej przyprawy. Potrawy nabiorą jeszcze ciekawszego i głębszego smaku, jeśli do gotującej się wody dodamy świeże albo suszone zioła. Dobrym pomysłem jest też zastosowanie bulionu warzywnego lub mięsnego zamiast wody. Ryby i inne mięsa przyprawiajmy na kilka godzin przed parowaniem, dzięki czemu będą miały lepszy smak. Pamiętajmy również o tym, że im niżej znajdują się produkty, tym szybciej się ugotują. Jeżeli mamy do dyspozycji wielopoziomowy garnek lub parowar, to na dole układajmy produkty, które potrzebują najwięcej czasu, a wyżej te, które gotują się szybciej.

Szukasz sprawdzonych płyt grzewczych? Zobacz także https://www.bosch-home.pl/produkty/gotowanie-i-pieczenie/plyty-grzewcze

Jakie produkty są najlepsze do gotowania na parze?

Stawiając na gotowanie parowe w garnku na płycie grzewczej, w specjalnym parowarze czy w piekarniku parowym musimy wiedzieć, że ta metoda nie będzie nas wcale ograniczać. Jeżeli chodzi o warzywa na parze, to możemy tak przygotować praktycznie wszystkie, nawet liście szpinaku! Jedynie sałata i pomidory nie sprawdzą się zbyt dobrze, ale te warzywa przecież dość rzadko się gotuje. Za to ziemniaki, marchewki, cebule, brokuły, papryki, szparagi czy kukurydze będą smakować zupełnie inaczej niż te z wody. Bez problemu można także obrobić termicznie różne owoce np. gruszki czy jabłka. Z tak przygotowanych owoców wyjdzie świetny mus, który na pewno będzie smakował wszystkim dzieciom!

Zdrowe jedzenie nie oznacza tylko warzyw i owoców. Stosując odpowiednie sitka lub sięgając po produkty w torebkach, przygotujemy na obiad kaszę czy ryż. Para wodna świetnie wydobędzie z nich smak! Czy mięso nadaje się do gotowania na parze na płycie kuchennej lub w innym parowym urządzeniu? Oczywiście! W ten sposób przyrządzimy wszystkie rodzaje ryb. Najlepiej przyprawić je już na kilka godzin przed gotowaniem. Dla smaku można skropić je jeszcze odrobiną soku z cytryny. W podobny sposób można przygotować mięso z kurczaka, indyka, cielęcinę czy drobiowe pulpety.

Agnieszka

Polecane