Pasteryzacja to metoda konserwacji przetworów w temperaturze od 75 do 100 stopni C. Wysoka temperatura pozwala na zabicie bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów. Dzięki temu produkt nie psuje się przez długi czas.
W Polsce doskonale znamy najpopularniejsze metody pasteryzacji. Nasze mamy i babcie przygotowywały ogórki, kapustę, czy dżemy każdego roku. Zazwyczaj jednak korzystały z metody pasteryzowana na mokro, czy w garnku. Dzisiaj przedstawimy ciekawe alternatywy tej metody. Mowa o pasteryzacji w piekarniku albo w zmywarce.
Pasteryzowanie w piekarniku
Pasteryzowanie w piekarniku zalicza się do pasteryzowania na sucho. Ważne, aby używać do tego słoików typu “twist”. Te z gumką mogą się nie nadawać.
-Słoiki należy wyparzyć i umieścić w nich wybrany surowiec, pokrywki pozostawiamy lekko niedokręcone. Jeśli zakręcisz słoiki całkowicie, mogą one pękać po otworzeniu piekarnika.
-Blachę piekarnika wykładamy papierem do pieczenia i umieszczamy na niej słoiki tak, aby nie stykały się ze sobą.
-Piekarnik nastawiamy na 120 stopni i umieszczamy w nim słoiki kiedy jeszcze nie jest nagrzany.
-Po ok. 30 minutach wyłączamy piekarnik i czekamy 20 minut, aż temperatura w piekarniku się obniży. Po tym czasie otwieramu piekarnik i dokręcamy pokrywki do końca, kiedy już ostygną.
-Wyciągamy słoiki z piekarnika i układamy dnem do góry.
-Kiedy słoiki są już całkiem zimne przechowujemy je w chłodnym i zacienionym miejscu.
Pasteryzacja w zmywarce
Hitem okazuje się również pasteryzacja w zmywarce. Pamiętaj tylko, aby pod żadnym pozorem nie dodawać środka do czyszczenia!
W ten sposób przygotujesz wszystkie przetwory zakwaszane octem. Poukładaj słoiki na półkach zmywarki wiekami do dołu i włącz cykl zmywania na 75 stopni C. Kiedy cykl się skończy poczekaj aż słoiki wystygną i ustaw je na blacie wiekami do góry. Kiedy słoiki są już całkiem zimne przechowuj je w zacienionym i chłodnym miejscu, na przykład w piwnicy lub spiżarni.
Tą metodą niestety nie można pasteryzować groszku i fasolki ze względu na niską temperaturę pasteryzacji.