10 oznak wskazujących na to, że powinnaś przestać jeść gluten!

Agnieszka
Zdrowie
24.09.2017 16:27
10 oznak wskazujących na to, że powinnaś przestać jeść gluten!

Nietolerancja i alergia na gluten stały się ostatnio bardzo głośnym tematem. Wiele osób jednak obwinia za swój stan zdrowia gluten, podczas gdy jedynie 1% populacji nie powinien glutenu spożywać. Nie zmienia to jednak faktu, że są przypadki, w których z glutenu musimy całkowicie zrezygnować.

Czym jest gluten?

Gluten jest po prostu mieszanką białek roślinnych, które występują między innymi w ziarnach niektórych zbóż: żyta, pszenicy, czy jęczmienia. Gluten odpowiedzialny jest między innymi za tworzenie się kleistej substancji w momencie, kiedy mieszamy mąkę z wodą. Zawarte w nim substancje gliadyna i glutenina, odpowiadają za reakcje alergiczne.

Na czym polega alergia na gluten?

Alergia na gluten to nieprawidłowa, nadmierna reakcja układu odpornościowego na spożyty gluten. Objawia się nadwrażliwością pokarmową, u dorosłych może powodować pokrzywkę i biegunkę, u dzieci atopowe zapalenie skóry i problemy oddechowe. W najcięższych przypadkach może dojść nawet do wstrząsu anafilaktycznego.

Kto musi wyeliminować gluten?

Gluten z diety całkowicie powinny wyeliminować osoby chorujące na celiakię. Jest to przewlekła choroba, na którą cierpi około 1% światowej populacji. Kiedy chory spożywa pokarmy z glutenem, jego organizm reaguje w nieprzyjemny sposób. Po spożyciu glutenu dochodzi do stanu zapalnego w jelicie cienkim. Powoduje to zaburzenie prawidłowego funkcjonowania jelita cienkiego. Zanikają kosmki jelitowe, zmniejsza się wydzielanie enzymów trawiennych, przez co pojawiają się problemy z wchłanianiem i trawieniem składników odżywczych.

Zdjęcie 10 oznak wskazujących na to, że powinnaś przestać jeść gluten! #1

10 oznak wskazujących na to, że powinnaś przestać jeść gluten:

1. Osłabienie i zmęczenie

Uczucie zmęczenia występujące w ciągu całego dnia, nasilające się, kiedy spożywasz dużo produktów zawierających gluten. Jesteś osłabiona i pozbawiona energii, nie masz na nic siły i chęci do życia.

2. Zmiany skórne

Zmiany pojawiające się na skórze są charakterystycznym objawem alergii na gluten. Na ciele często występują wysypki i krostki oraz pokrzywka. Pojawiają się na skórze znienacka, po spożyciu produktów zbożowych. U osób uczulonych może rozwijać się także atopowe zapalenie skóry.

3. Gęsia skórka

Gęsia skórka pojawiająca się nagle i bez przyczyny nawet w ciepłych pomieszczeniach. Występuje na plecach oraz ramionach.

4. Zaburzenia trawienia

Problemy z układem pokarmowym, takie jak przewlekłe bóle brzucha, wzdęcia i biegunki. Objawy te nasilają się po spożyciu produktów bogatych w gluten. Mogą pojawiać się także nudności, wymioty i zaparcia.

Zdjęcie 10 oznak wskazujących na to, że powinnaś przestać jeść gluten! #2

5. Brak apetytu

Przy nietolerancji glutenu może wystąpić również brak apetytu, który prowadzi do spadku masy ciała.

6. Anemia

Przy celiakii, pojawiają się problemy z wchłanianiem składników odżywczych. Przez to mogą wystąpić niedobory witamin, minerałów i białka, co prowadzi do osłabienia, a nawet anemii, czyli niedokrwistości.

7. Problemy hormonalne

Mogą występować problemy hormonalne, które objawiają się silnym bólem podbrzusza i nasilonymi objawami zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Zbagatelizowanie problemu może prowadzić nawet do zespołu wielotorbielowatych jajników.

8. Zaburzenia płodności

Spożywanie glutenu, pomimo jego nietolerancji w ciężkich przypadkach może skutkować wystąpieniem problemów z płodnością. Problemy z zajściem w ciążę, spadek libido u kobiet i potencji u mężczyzn to dolegliwości, które mogą się pojawić.

9. Bóle głowy

Spożywanie dużej ilości glutenu, przy jednoczesnej celiakii może prowadzić do zmiany właściwości krwi. Gdy krew nieposiadająca odpowiednich właściwości dopływa do mózgu, często występują silne bóle głowy oraz migreny.

10. Zmiany psychiczne

Pogorszenie nastroju, smutek, przygnębienie, a nawet depresja, te zaburzenia, które mogą wystąpić na skutek spożywania glutenu. Jeśli zauważyłaś u siebie takie objawy i zmiany psychiczne, które towarzyszą spożywaniu produktów zawierających gluten, to znak, żebyś jak najszybciej przestała go jeść!

Zdjęcie 10 oznak wskazujących na to, że powinnaś przestać jeść gluten! #3

Dieta bezglutenowa

Gdy często pojawiają się objawy nietolerancji, alergii lub celiakii warto wypróbować dietę bezglutenową.

Należy wtedy wyeliminować z diety: pszenicę, jęczmień, żyto, owies i mąki wykonane z tych zbóż. Makarony , pieczywo, naleśniki, pyzy i wszystkie inne dania przygotowane z użyciem mąk zawierających gluten. Obecnie w sklepie można znaleźć wiele produkty oznaczonych jako bezglutenowe. Można kupić mąki nie zawierające glutenu. 

Zwróć uwagę na te objawy!

Warto zwracać uwagę na wymienione objawy, ponieważ nieleczona alergia, celiakia lub nietolerancja na gluten może przyczynić się do powstania poważnych, przewlekłych chorób układu pokarmowego.

Zanim zrezygnujesz z glutenu

Jeśli podejrzewasz, ze możesz być uczulony na gluten, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który przeprowadzi odpowiednie testy alergiczne. Nie decyduj się na całkowite wyeliminowanie go z diety, bez omówienia tego ze specjalistą.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną