Gluten to białko roślinne, wstępujące w ziarnach wielu zbóż. W ostatnich latach coraz więcej osób cierpi na nietolerancję glutenu. Dowiedz się, czym ona jest i poznaj 7 najczęściej spotykanych oznak alergii na gluten.
Czym jest nietolerancja glutenu?
Nietolerancja glutenu to coraz powszechniejsze zjawisko. Szacuje się, że może na nią cierpieć nawet 10% całej populacji. Z nietolerancją glutenu związane są trzy choroby: celiakia, alergia na pszenicę i nieceliakalna nadwrażliwość na gluten.
Dodatkowo w ostatnich latach pojawiło się wiele informacji na temat szkodliwości tego białka. Dieta bezglutenowa stała się bardzo popularna i coraz więcej osób decyduje się na świadome wyeliminowanie glutenu ze spożywanych pokarmów.
7 oznak nietolerancji glutenu:
Problemy trawienne i bóle brzucha
Najczęstsze objawy nietolerancji glutenu to ból brzucha i związane z nim problemy trawienne, takie jak gazy, wzdęcia, biegunki lub zaparcia. Po spożyciu glutenu możemy doświadczać szeregu nieprzyjemnych objawów żołądkowo- jelitowych. Częste jedzenie tego białka może doprowadzić do zaburzeń wchłaniania witamin i składników mineralnych, co może skończyć się anemią.
Ból stawów
Przy nietolerancji na gluten, po spożyciu białka mogą pojawiać się bóle mięśni i stawów. W organizmie powstają stany zapalne, przez co w całym ciele odczuwamy ból i sztywność mięśni.
Częste bóle głowy i migreny
Przy nietolerancji glutenu mogą pojawiać się częste i uciążliwe bóle głowy, a nawet migreny. Mogą im towarzyszyć dodatkowe objawy od strony układu pokarmowego, problemy skórne, wysypki i uczucie przewlekłego zmęczenia.
Uczucie ciągłego zmęczenia
Uczucie ciągłego zmęczenia, wyczerpania, nadmierna senność i brak sił do codziennego funkcjonowania, mogą być oznakami nietolerancji glutenu.
Wysypka i swędzenie
Czerwona, swędząca wysypka to kolejny objaw nietolerancji glutenu. Dotyka aż 25% pacjentów. Oprócz wysypki, mogą pojawić się inne zmiany skórne, takie jak egzema, łuszczyca, łupież, pokrzywka i nieustanne swędzenie skóry.
Inne objawy
Przy nietolerancji glutenu mogą pojawić się także zaburzenia układu rozrodczego i cyklu miesiączkowego. Zaburzenia psychiatryczno-neurologiczne, takie jak depresja, padaczka, konwulsje, otępienie. Zmiany hormonalne, wywołujące wiele chorób: cukrzycę typu I, czy zapalenie tarczycy Hashimoto.