Nadchodzi nowy obowiązek dla właścicieli domów! Co zmieni się po świadectwach energetycznych!

Martyna
Prawo
27.09.2023 19:02
Nadchodzi nowy obowiązek dla właścicieli domów! Co zmieni się po świadectwach energetycznych!

Wkrótce, zgodnie z unijną dyrektywą, wprowadzone zostaną klasy energetyczne dla wszystkich budynków. Polski rząd, świadomy potrzeby regulacji efektywności energetycznej, wprowadził w życie znowelizowaną ustawę o charakterystyce energetycznej budynków już w kwietniu 2023 roku. Jakie zmiany zostaną wprowadzone na rynku nieruchomości?

Świadectwo charakterystyki energetycznej 

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument określający efektywność energetyczną budynku. Zgodnie z prawem w procesie sprzedaży lub wynajmu nieruchomości jest ono przekazywane w momencie zawierania umowy. To nie tylko klucz do obniżenia kosztów, ale także do zwiększenia świadomości ekologicznej.

Podobnie jak w przypadku sprzętu AGD czy samochodów, budynki zostaną podzielone na klasy energetyczne od A+ do G. Najbardziej efektywne budynki zostaną oznaczone jako A+, a te mniej efektywne jako G. Celem tej inicjatywy jest:

  • zwiększenie kontroli nad zużyciem energii
  • ograniczenie emisji gazów cieplarnianych
  • zwiększenie świadomości społeczeństwa
  • rozwijanie rynku nieruchomości ekologicznych
  • oszczędności finansowe

Nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków wprowadza w Polsce unijny standard efektywności energetycznej. Jej głównym celem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych poprzez poprawę charakterystyk energetycznych budynków. Jednak to dopiero początek, ponieważ dyrektywa zakłada systematyczne podnoszenie klas energetycznych budynków.

Warto również podkreślić, że:

"Zgodnie z projektem nowelizacji dyrektywy budynkowej budynki mieszkalne o klasie energetycznej G i F mają być najpóźniej do 2033 r. poddane takiej termomodernizacji, by osiągnąć przynajmniej klasę E, a w przypadku gmachów publicznych ma stać się to trzy lata wcześniej - do 2030 roku." - portalsamorzadowy.pl

Klasy energetyczne w Polsce

W marcu 2023 roku resort rozwoju i technologii ogłosił, że system klasyfikacji energetycznej dla budynków będzie obowiązywać od 2024 roku. Jednakże, jak informuje przedstawiciel resortu, prace nad odpowiednim rozporządzeniem trwają nadal i znajdują się w fazie prekonsultacji.

Ministerstwo podkreśla, że pełny proces legislacyjny, obejmujący konsultacje i uzgodnienia, jeszcze przed nami.

"Obecnie nie można jednoznacznie określić kształtu, brzmienia i terminu wdrożenia nowych przepisów" –  Resort Rozwoju i Technologii

Nadchodzące zmiany w zakresie klasyfikacji energetycznej budynków z pewnością wprowadzą istotne rewolucje na rynku nieruchomości. Klasy energetyczne staną się kluczowym kryterium wyboru budynków mieszkalnych i inwestycji. Ich wprowadzenie ma na celu zwiększenie efektywności energetycznej i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

Dlatego też, w miarę zbliżającego się terminu wprowadzenia klasyfikacji energetycznej dla budynków, warto śledzić te zmiany i być gotowym na nową erę oszczędności energii w sektorze nieruchomości.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną