3 tys. zł kary za położenie paragonu na ladzie! Fiskus wręcza mandaty!

Agnieszka
Prawo
27.09.2023 12:30
3 tys. zł kary za położenie paragonu na ladzie! Fiskus wręcza mandaty!

Wydawanie paragonu klientowi to bardzo ważna kwestia. Jego niewydanie może być uznane za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe. Nie ma jednak jasnych przepisów mówiących o tym, w jaki sposób należy wręczyć paragon. Przekonała się o tym pewna sprzedawczyni lodziarni.

Kara 3 tys. zł za położenie paragonu na ladzie

Do kuriozalnej sytuacji doszło w jednej z lodziarni w centralnej Polsce. Sprzedawczyni skasowała zamówienie, wydała paragon, kładąc go na ladę i poszła nakładać lody klientom.

Chwilę później do okienka podeszło dwóch urzędników i ukarało sprzedawczynię mandatem w wysokości 3 tysięcy zł za niewydanie paragonu.

Uznali bowiem, że położenie paragonu na ladzie a nie wręczenie go do rąk sprawiło, klient nie mógł go odebrać.

"Podstawą wystawienia mandatu, było niewydanie paragonu, w sposób umożliwiający klientowi jego odebranie". 

Sprawą zajęły się media, a w konsekwencji Krajowa Administracja Skarbowa, która na szczęście uchyliła tę niedorzeczną karę.

Problem jednak nadal istnieje, bo jak wskazują eksperci, nie ma jasnych przepisów określających sposób wręczania paragonów, a mandaty sypią się coraz częściej. Co więcej, klienci często z własnej woli nie biorą paragonów.

- Jeśli akurat zachodzi kontrola to faktycznie mogłoby wydawać się, że paragon nie został wręczony klientowi osobiście. To kuriozalna sytuacja, biorąc pod uwagę, że wielu podatników zwyczajnie nie chce odbierać paragonów. Z kolei przepisy w żaden sposób nie regulują, w jaki sposób paragony mają być wydawane klientom – mówi Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt

Zachowanie urzędników sprzeczne z zasadami

Piotr Jurczyk zwrócił uwagę także na fakt, że jeśli podobne zachowania urzędników staną się normą, to społeczeństwo straci zaufanie do państwa.

- W mojej ocenie przypadek lodziarni to przykład naruszenia zasad kontroli. Tego typu sytuacje nie powinny mieć miejsca, a takie działania organów podatkowych powinny być wyjątkiem, a nie regułą. Wręczanie mandatów za takie “przewinienia” działa na niekorzyść zaufania podatników do organów podatkowych i państwa i sprzeczne z wszelkimi zasadami. - stwierdził. 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną