Planujesz budowę lub sprzedaż domu? Lepiej się pospiesz, bo nadchodzą duże zmiany!

Agnieszka
Newsy
31.08.2023 9:40
Planujesz budowę lub sprzedaż domu? Lepiej się pospiesz, bo nadchodzą duże zmiany!

Osoby planujące sprzedaż lub budowę domu za kilka lat, muszą mieć na uwadze fakt, że nadchodzi spora fala renowacji budynków. Jej głównym celem jest doprowadzenie do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku i zeroemisyjności budynków do 2050 roku. 

Początek zmian już od 2026 roku

Od 2026 roku wszystkie budynki, które należą, są budowane lub użytkowane przez władze publiczne, będą musiały być zeroemisyjne. Oznacza to, że budynki użytku publicznego, które nie spełniają obecnie warunków, będą musiały przejść generalną renowację.

Budowa domu po 2028 roku

Jeśli chodzi o budynki prywatne, mieszkalne, to taki sam obowiązek będzie ciążył na nowych budynkach wybudowanych po 2028 roku. Osoby, które planują budowę po 2028 roku muszą więc wziąć pod uwagę konieczność posiadania minimum fotowoltaiki, pompy ciepła i rekuperacji.

Dotyczy to jednak tylko nowych budynków mieszkalnych - wybudowanych po 2028 roku.

Budowa domu przed rokiem 2028

Osoby, które wybudują dom przed rokiem 2028 również będą musiały dostosować swój dom do wymogów unijnych. Będą jednak miały na to zdecydowanie więcej czasu.

Unijna dyrektywa wskazuje, że budynki mieszkalne będą musiały osiągnąć co najmniej klasę energetyczną E do 2030 roku. 

Do 2033 roku budynki mieszkalne będą musiały osiągnąć klasę energetyczną D.

Klasy energetyczne budynków

 Klasa energetyczna budynku to wskaźnik określający jego efektywność energetyczną. Jest to system oceny, który bada, ile energii jest potrzebne do utrzymania komfortu cieplnego w danym budynku (ogrzewanie, wentylacja, chłodzenie itd.). 

Klasy energetyczne są zazwyczaj oznaczone literami alfabetu, od „A” do „G” (w niektórych systemach do „D”), gdzie „A” oznacza najwyższą efektywność energetyczną, a „G” najniższą. W niektórych systemach dodawane są również podkategorie, takie jak A+, A++, itd., dla jeszcze lepszego rozróżnienia.

Sprzedaż domu będzie utrudniona?

Tempo zmian, które narzuciła Unia Europejska jest wbrew pozorom bardzo szybkie. Może się więc okazać, że za kilka lat pojawi się problem ze sprzedażą domu, który nie spełnia wszystkich warunków ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Nie wiadomo też, na jakich zasadach Unia Europejska będzie udzielać dofinansowania na renowację budynków. Może się bowiem okazać, że ustalone zostanie kryterium dochodowe, a tym samym dotacje otrzymają gospodarstwa domowe z najniższymi dochodami. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną