Zobacz, ile teraz zapłacisz za prąd – nowe stawki już ujawnione!

Justyna
Biznes i finanse
17.09.2023 9:31
Zobacz, ile teraz zapłacisz za prąd – nowe stawki już ujawnione!

Wielu z nas z pewnością zauważyło, że rachunki za prąd w ostatnich latach nieustannie rosną. To nie tylko efekt naszego większego zużycia energii elektrycznej, ale także zmian w polskim systemie opłat za prąd. Urząd Regulacji Energetyki (URE) właśnie ogłosił nowe stawki na rok 2024, które niektórym mogą wydać się prawdziwym szokiem. Na czym polegają te zmiany i jak wpłyną na nasze domowe budżety?

Opłata mocowa na tle zmian

Opłata mocowa, znana również jako opłata za utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego, pojawiła się na rachunkach za prąd w Polsce w styczniu 2021 roku. Ma ona na celu zapewnienie stabilności i bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej poprzez wynagradzanie wytwórców energii za gotowość dostarczania energii do sieci.

Nowe stawki na 2024 rok

Według ogłoszonych przez URE stawek na rok 2024, opłata mocowa wzrośnie w porównaniu do roku poprzedniego. Warto przyjrzeć się tym zmianom bliżej:

  • Dla odbiorców zużywających mniej niż 500 kWh energii elektrycznej miesięcznie, opłata wyniesie 2,66 zł netto miesięcznie (wzrost z 2,38 zł).
  • Dla odbiorców zużywających od 500 kWh do 1200 kWh, opłata wzrośnie do 6,39 zł netto miesięcznie (wzrost z 5,72 zł).
  • Dla odbiorców zużywających od 1200 kWh do 2800 kWh, opłata wyniesie 10,64 zł netto miesięcznie (wzrost z 9,54 zł).
  • Dla odbiorców zużywających powyżej 2800 kWh, opłata mocowa wyniesie aż 14,90 zł netto miesięcznie (wzrost z 13,35 zł).

Indywidualna krzywa poboru

Dla odbiorców innych niż ryczałtowi, stawka opłaty mocowej zależeć będzie od indywidualnej krzywej poboru energii. Oznacza to, że opłata będzie różnić się w zależności od ilości energii pobranej w określonych godzinach, a także od różnicy między zużyciem w godzinach szczytowych a pozostałymi godzinami doby.

Przyszłość opłaty mocowej

Najważniejszą zapowiadaną zmianą jest to, że od 2028 roku nie będzie już stawek ryczałtowych. Opłata mocowa będzie wówczas zależna od profilu zużycia energii, gdzie im stabilniejszy profil, tym niższa opłata. To zachęta do bardziej równomiernego zużycia energii przez konsumentów, a także ważne kroki w kierunku zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej w Polsce.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną