Zakaz palenia węglem w kolejnym województwie! Zmiany już od 1 października!

Martyna
Prawo
14.09.2023 18:09
Zakaz palenia węglem w kolejnym województwie! Zmiany już od 1 października!

Wkrótce mieszkańcy Warszawy oraz okolicznych powiatów będą musieli dostosować się do nowego zakazu palenia węglem. Nowe przepisy wchodzą w życie już od 1 października, ale warto wiedzieć, że nie oznacza to całkowitego zakazu korzystania z węgla. Oto, co musisz wiedzieć na ten temat:

Zakaz palenia węglem w Warszawie

Od października w Warszawie zostanie wprowadzony zakaz palenia węglem. To efekt nowelizacji uchwały antysmogowej dla Mazowsza. Podobny zakaz obejmie również powiaty podstołeczne, ale dopiero od 2028 roku. Nowe przepisy przewidują kilka wyjątków.

Nie obejmują one instalacji, które spełniają wymogi tzw. ekoprojektu i zostały uruchomione przed 1 czerwca 2022 roku. Wyłączone są także instalacje klasy 5, które działały przed 2017 rokiem. Właściciele takich pieców węglowych mogą z nich korzystać do momentu ich naturalnego zużycia. Wymiana "kopciuchów" nie jest więc obowiązkowa, choć zachęca do niej stołeczny ratusz, oferując atrakcyjne dopłaty.

Dotacje na likwidację kopciucha

Dla osób, które zdecydują się na likwidację starych pieców węglowych, istnieje możliwość uzyskania dotacji w wysokości nawet 70% poniesionych kosztów. Warunkiem jest jednak wymiana starego źródła ciepła na rozwiązania ekologiczne, takie jak:

  • pompy ciepła
  • piece gazowe
  • ogrzewanie elektryczne
  • podłączenie do sieci ciepłowniczej

Co ważne, osoby, które zrezygnują z węgla, mogą także starać się o dodatkowe środki na instalację odnawialnych źródeł energii, takich jak:

  • panele fotowoltaiczne
  • kolektory słoneczne
  • turbina wiatrowa

Istnieje także możliwość uzyskania wsparcia na modernizację centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej.

Ogólnopolski zakaz

Zakaz palenia węglem nie jest nowością w Polsce, ponieważ już wcześniej obowiązywał w niektórych miastach np. w Krakowie. Jednak nowe regulacje zakładają, że do 2030 roku zakaz ten zostanie wprowadzony we wszystkich miastach, a do 2040 roku także na terenach wiejskich. To część Krajowego Programu Ochrony Powietrza, mającego na celu poprawę jakości powietrza w całym kraju.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną