Uwaga kierowco: Nadchodzą zmiany w prawie drogowym!

Martyna
Prawo
10.09.2023 19:04
Uwaga kierowco: Nadchodzą zmiany w prawie drogowym!

Już 17 września nastąpią zmiany w polskim prawie drogowym. Przepisy zostaną zmienione tak, aby umożliwić kasowanie punktów karnych po roku od ich przyznania. To jednak nie jedyna zmiana. Wyjaśniamy szczegóły. 

Kasowanie Punków Karnych Po Roku 

Obecnie punkty karne za wykroczenia drogowe kasowane są po upływie dwóch lat. Od września tego roku będzie to możliwe już po roku. Decyzja ta wynika m.in. z sygnałów płynących od firm transportowych, które zwracały uwagę na problem zbierania punktów przez kierowców tirów. 

Dla nich, spędzających wiele godzin dziennie za kierownicą, ryzyko popełnienia mniejszych wykroczeń jest znacznie większe. Wzrost liczby punktów karnych mógłby zagrażać ich zdolności do pracy. To jednak nie jedyna zmiana w prawie, która wejdzie w życie jeszcze w tym miesiącu. 

Nowy Kurs Reedukacyjny 

Przywrócone zostanie również szkolenie reedukacyjne, ale w nowej formie. Kurs ten będzie zawierał więcej elementów praktycznych i będzie zakładał:

"Możliwość skasowania 6 punktów w czasie kursu reedukacyjnego, raz na pół roku, który będzie wyglądał inaczej niż do tej pory. Tam będzie więcej części praktycznej. Ośrodki szkolenia kierowców też mają wycenić te kursy o wiele drożej niż do tej pory- Rafał Weber

Ponadto wiceminister Weber podkreślił, że wysokość mandatów za wykroczenia oraz liczba punktów karanych za te wykroczenia nie ulegnie zmianie. 

Bezpieczeństwo na Drogach 

Mimo tych zmian, wiceminister zapewnia, że nie powinniśmy obawiać się wzrostu liczby wypadków drogowych. Podkreśla, że wiele zmian w prawie ruchu drogowego pozostanie niezmienionych i nie wpłynie to negatywnie na bezpieczeństwo na drogach. 

Resort infrastruktury kontynuować będzie programy mające na celu zmniejszenie liczby wypadków drogowych. Jesienią ruszą dwie kampanie edukacyjne:

  • jedna związana z przeciwdziałaniem nadmiernemu przyspieszaniu
  • druga skierowana do seniorów

Działania te mają przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na drogach, a budowa dróg szybkiego ruchu ma odciążyć mniejsze trasy oraz miasta. W ubiegłym roku liczba wypadków wyniosła ponad 21,3 tysiąca, a liczba ofiar śmiertelnych wyniosła prawie 1,9 tysiąca 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną