Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą nowelizacji prawa o ruchu drogowym. Oznacza to, że kolejne zmiany w prawie stają się faktem!
Nowelizacja prawa o ruchu drogowym
Prezydent Andrzej Duda we wtorek podpisał ustawę z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Kancelaria Prezydenta RP przekazała, że ustawa wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia.
Opłata ewidencyjna
Obecnie opłata ewidencyjna mieści się w przedziale od 50 gr do 1 zł i stanowi przychód Funduszu – Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców. Pobierana jest obecnie przez:
- organy samorządowe – w związku z wykonywaniem czynności dotyczących rejestracji pojazdów,
- przedsiębiorców prowadzących stacje kontroli pojazdów.
Zgodnie z nowelizacją obowiązek uiszczania opłaty ewidencyjnej za czynności urzędowe związane z ruchem pojazdów zostanie jednak zniesiony.
Zwiększone bezpieczeństwo
Nowelizacja ma też podnieść bezpieczeństwo pasażerów korzystających z przewozów drogowych wykonywanych z użyciem aplikacji. Pojawią się m.in. obowiązki dla przedsiębiorców pośredniczących w przewozach drogowych dotyczące lepszej niż do tej pory weryfikacji kierującego pojazdem pod względem:
- tożsamości;
- posiadania odpowiedniego uprawnienia do kierowania pojazdem samochodowym określonego w ustawie o kierujących pojazdami, stwierdzonego w wydanym w kraju prawem jazdy;
- niekaralności za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu oraz przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, a także za przestępstwa, o których mowa w art. 59 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, oraz braku prawomocnego orzeczenia zakazu wykonywania zawodu kierowcy.
Weryfikacja następować będzie przez:
„okazanie przez osobę, której przedsiębiorca zleca przewóz osób dokumentu tożsamości, dokumentu stwierdzającego posiadanie odpowiedniego uprawnienia do kierowania pojazdem samochodowym oraz zaświadczenia o niekaralności wystawionego nie wcześniej niż miesiąc przed rozpoczęciem współpracy”.
Powrót do starych zasad
Nowe regulacje przywrócą sytuację prawną sprzed 2022 roku dotyczącą punktów karnych. W ustawie wskazano:
„Zgodnie z wprowadzonymi zmianami, informacje o otrzymanej liczbie punktów zgromadzone w centralnej ewidencji kierowców będą z niej usuwane z upływem 1 roku, a nie jak dotychczas – z upływem dwóch lat".
Odpłatne szkolenia
Ponadto kierowcy maksymalnie raz na pół roku będą mogli również wziąć udział w odpłatnym szkoleniu, które pozwoli zredukować 6 punktów karnych. W komunikacie czytamy:
„(...) osoba wpisana do ewidencji kierujących, nie częściej niż raz na 6 miesięcy, będzie mogła na własny koszt uczestniczyć w szkoleniu prowadzonym z wyłączeniem możliwości odbycia szkolenia z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość, którego odbycie spowoduje zmniejszenie liczby punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego".
KPRP wyjaśniła, że osobie wpisanej do ewidencji po przedstawieniu przez nią zaświadczenia o odbyciu szkolenia lub otrzymaniu tego zaświadczenia od dyrektora wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego, właściwy dla miejsca zamieszkania tej osoby komendant wojewódzki policji zmniejszy o 6 liczbę posiadanych punktów, odejmując je według kolejności wpisów, począwszy od wpisu odpowiadającego naruszeniu popełnionemu z datą najwcześniejszą.