Uwaga kierowco: Nadchodzą zmiany w punktach karnych!

Martyna
Prawo
12.04.2023 19:26
Uwaga kierowco: Nadchodzą zmiany w punktach karnych!

Partia Prawo i Sprawiedliwość szykuje duże zmiany dla kierowców. Z zapowiedzi rządzących wynika, że punkty karne mają być kasowane po roku, a nie jak dotychczas po dwóch latach. Wyjaśniamy szczegóły. 

Nowe przepisy 

PiS przedstawił projekt nowelizacji ustawy Prawa o ruchu drogowym. Zgodnie z założeniami poprawki w przepisach mają dotyczyć punktów karnych. Obecnie według prawa są one kasowane po dwóch latach. Projekt przedstawiony przez PiS zakłada, że będą się one kasować po roku.  

Ponadto politycy przedstawili zmiany, które mają regulować działalność firm przewozowych.  

"Zwiększamy bezpieczeństwo pasażerów korzystających z przejazdów aplikacyjnych. Znosimy obowiązek uiszczenia opłaty ewidencyjnej. Umożliwiamy automatyczny zwrot prawa jazdy. Przywracamy roczny okres, po którym usuwa się punkty karne kierowcom" - napisał na Twitterze poseł Jerzy Polaczek 

Według zapowiedzi ma również wrócić "zbijania" punktów karnych na płatnych kursach reedukacyjnych. 

Bezpieczeństwo pasażerów 

Złożony projekt nowelizacji ustawy Prawa o ruchu drogowym dotyczy przede wszystkim zwiększenia bezpieczeństwa pasażerów korzystających z przewoźników drogowych np. taksówek zamawianych przez aplikację. 

Zwiększenie bezpieczeństwa ma się odbyć za pomocą weryfikacji tożsamości kierującego pojazdem. Właściciele firm pośredniczących w przewozach drogowych będą mieli obowiązek weryfikacji kierowców (tożsamość, posiadane uprawnienia do prowadzenia pojazdu oraz niekaralność). 

Co więcej, nowe przepisy zakładają również zaostrzenie kar za naruszenie obowiązków zapisanych w ustawie dla przedsiębiorców jak i kierowców. 

Możliwe kary  

Za złamanie przepisów zawartych w ustawie przewidziana jest kara pieniężna. 

Te kary idą w górę 25 razy, to będzie nawet do miliona złotych. To jest szczególnie ważne, dlatego, że firmy, które ewentualnie miałyby te kary płacić to wielkie, międzynarodowe korporacje i te kary powinny być adekwatne do ich możliwości finansowych. Kara 40 tys. zł to nie jest kara wystraczająca - mówił. - Minister Cyfryzacji - Janusz Cieszyński 

Obecnie karą za jazdę bez uprawnień jest: 

“Wg art. 94 kodeksu wykroczeń jego konsekwencjami może być grzywna (w wysokości do nawet 5000 zł), a także tymczasowy zakaz prowadzenia pojazdów, którego długość ustalany jest sądowo”. - kioskpolis.pl 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną