Od 17 września 2022 r. duże zmiany dla kierowców! Co dokładnie obejmą?

Martyna

Prawo

23.08.2022 9:52

Od 17 września 2022 r. duże zmiany dla kierowców! Co dokładnie obejmą?

Wrzesień przyniesie zmiany dla kierowców. Będzie to drugi etap wdrażania przepisów, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Osoby łamiące przepisy muszą liczyć się ze znacznym uszczupleniem swoich portfeli. Rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury poinformował o zmianach dla kierowców, które wejdą w życie od września. Co dokładnie obejmują?

 

Przepisy, które obowiązują od stycznia 2022 - przypomnienie

Przypomnijmy, że nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym i niektórych innych ustaw, z pewnymi wyjątkami, weszła w życie w styczniu 2022 roku.

Główną zmianą jest zwiększenie wysokości grzywny w postępowaniu mandatowym - z 500 zł do 5 tys. zł. Natomiast w przypadku zbiegu wykroczeń - do 6 tys. złotych.

Od nowego roku sąd może nałożyć maksymalną grzywnę w wysokości 30 tysięcy złotych. Dotychczas było to 5 tysięcy złotych.

Dla osób niestosujących się do zakazu wyprzedzania (ustawą lub znakiem drogowym) przewidziana jest kara od 1 tysiąca złotych do 30 tysięcy złotych.

Kierowcy, który prowadzi pojazd na drodze publicznej, strefie ruchu i strefie zamieszkania bez uprawnień grozi grzywna w wysokości od 1 tysiąca złotych do 30 tysięcy złotych, ograniczenie wolności lub kara aresztu.

Od stycznia 2022 katalog wykroczeń z grzywną do 30 tysięcy złotych został poszerzony o wykroczenie polegające na niewskazaniu na żądanie uprawnionego organu, komu powierzono pojazd do kierowania w określonym czasie.

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber podkreślił, że wprowadzone przepisy w znacznym stopni przyczyniły się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. Obserwowany jest trend spadkowy jeśli chodzi o liczbę ofiar w wypadkach.

 

Zdjęcie Od 17 września 2022 r. duże zmiany dla kierowców! Co dokładnie obejmą? #1

Nowe przepisy dla kierowców od 17 września!

Już wkrótce – 17 września 2022 nastąpi drugi etap wdrażania przepisów. Zmiana rozporządzenia wiąże się z nowym taryfikatorem punktów karnych.

Jakie zmiany czekają na kierowców?

  • Kasowanie punktów karnych – zgodnie z nowymi przepisami „kasowanie” punktów karnych będzie następowało dopiero po dwóch latach licząc od momentu zapłacenia mandatu. Przypomnijmy, że obecnie punkty „kasują „ się po roku od momentu ich otrzymania;
  • Więcej punktów karnych – po wejściu w życie nowych przepisów kierowcy będą mogli zostać jednorazowo ukarani 15 punktami karnymi. Obecnie przyznawane jest maksymalnie 10;
  • Szkolenia redukujące punkty karne – nowe przepisy obejmą zniesienie kursów, dzięki którym możliwa jest redukcja punktów karnych;
  • Mandaty dla recydywistów - przepisy obejmują nowe mandaty dla recydywistów. Jeśli kierowca powtórzy to samo wykroczenie w ciągu dwóch lat – zapłaci podwójną stawkę. Wyższe mandaty dla recydywistów obejmą wykroczenia takie jak: nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, przekroczenie dopuszczalnej prędkości, jechanie na przejazd kolejowy po opuszczeniu zapór lub zapaleniu się czerwonego światła oraz niewłaściwe wyprzedzanie; naruszenie zakazu jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych, omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Recydywa obejmie także przypadki przekroczenia dopuszczalnej prędkości:

- o 31–40 km/h -  z 800 na 1600 zł,

- o 41–50 km/h – z 1000 na 2000 zł,

- o 51–60 km/h – z 1500 na 3000 zł,

- o 61–70 km/h – z 2000 na 4000 zł,

- o 71 km/h i więcej – z 2500 na 5000 zł.

 

 

Co jeszcze zmieni się we wrześniu?

  • Koniec z nalepką kontrolną - 4 września 2022 zaczną obowiązywać nowe przepisy związane z nalepką kontrolną. Okazuje się, że nowelizacja art. 12 noweli Prawa o ruchu drogowym przewiduje, że nalepki kontrolne wydane na podstawie dotychczasowych przepisów stracą ważność. W związku z tym nie będzie już obowiązku zatrzymywania naklejki na przedniej szybie pojazdu;
  • Karty pojazdów - Nowelizacja przewiduje także zmianę przepisów dotyczących karty pojazdu. Od 4 września 2022 karta pojazdu albo jej wtórnik wydane na podstawie dotychczasowych przepisów tracą ważność. Rzecznik Ministerstwa Infrastruktury poinformował, że kartę pojazdu/wtórnik można zachować lub zwrócić do starosty. Ministerstwo informuje, że od 4 września 2022 nie będzie również obowiązku przekazywania karty pojazdu w przypadku przeniesienia na inną osobę własności zarejestrowanego pojazdu;
  • Ceny składek polisy. Okazuje się, że cena polisy OC będzie zależna od liczby punktów karnych. O tym pisaliśmy dla Was TUTAJ.

 

Zdjęcie Od 17 września 2022 r. duże zmiany dla kierowców! Co dokładnie obejmą? #2