Świadectwo charakterystyki energetycznej: dlaczego jest ważne i jak je uzyskać?

Justyna
Prawo
09.09.2023 9:04
Świadectwo charakterystyki energetycznej: dlaczego jest ważne i jak je uzyskać?

Świadectwo Charakterystyki Energetycznej (SCE) to dokument, który zyskuje coraz większe znaczenie w kontekście efektywności energetycznej budynków. Informuje on o zużyciu energii przez nieruchomość i pomaga właścicielom, najemcom oraz nabywcom dokonywać świadomych wyborów. W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego SCE jest ważne oraz jakie kroki są niezbędne do jego uzyskania.

Dlaczego świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne?

Obowiązek posiadania w określonych sytuacjach świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wynika z prawa europejskiego. Zasady sporządzania i przekazywania świadectw charakterystyki energetycznej budynków zostały określone w ustawie z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków.

Oszczędność finansowa

Jednym z głównych powodów, dla których warto posiadać SCE, jest możliwość oszacowania kosztów związanych z energią. Wraz ze wzrostem cen, posiadanie informacji na temat efektywności energetycznej budynku staje się coraz ważniejsze. SCE pozwala zidentyfikować obszary, w których można zaoszczędzić pieniądze poprzez poprawę izolacji cieplnej, modernizację systemów grzewczych i inne działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii.

Wpływ na środowisko

Świadectwo charakterystyki energetycznej zawiera informacje na temat emisji dwutlenku węgla związanej z użytkowaniem budynku. Dla osób zainteresowanych jest to cenna wskazówka, pozwalająca na wybór nieruchomości o mniejszym wpływie na środowisko.

Pomoc w podejmowaniu decyzji

Jeśli planujesz zakup lub wynajem nieruchomości, SCE dostarcza istotnych informacji na temat kosztów jej utrzymania. Wiedza ta pozwala na uniknięcie niepotrzebnych wydatków w przyszłości. Możesz również wykorzystać te dane do negocjacji cenowych.

Jak uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej?

O sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej może wystąpić:

  • inwestor,
  • osoba, której przysługuje spółdzielcze lokatorskie (w przypadku najmu) lub własnościowe (w przypadku zbycia prawa lub najmu lokalu) prawo do lokalu,
  • właściciel lub zarządca budynku (w przypadku sprzedaży lub najmu).

Krok po kroku

Pierwszym krokiem jest znalezienie firmy lub audytora energetycznego, który jest oficjalnie akredytowany do przeprowadzania takich audytów. Warto sprawdzić, czy wybrany specjalista jest na liście instytucji uprawnionych do wystawiania SCE.

Po wyborze odpowiedniego audytora, umów się na przeprowadzenie audytu energetycznego swojej nieruchomości. Audytor zbada różne aspekty budynku, w tym izolację termiczną, systemy grzewcze, wentylację, oświetlenie i inne czynniki wpływające na efektywność energetyczną. Na koniec dostarczy wyniki audytu, które zostaną uwzględnione w świadectwie charakterystyki energetycznej.

Pozytywne przejście audytu skutkuje wystawieniem SCE, który jest ważny przez 10 lat. Dokument ten można przekazać potencjalnym najemcom lub nabywcom nieruchomości.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną