Zmiany w Bezpiecznym kredycie 2%! Ta grupa osób już z niego nie skorzysta!

Martyna
Dofinansowania
19.08.2023 16:38
Zmiany w Bezpiecznym kredycie 2%! Ta grupa osób już z niego nie skorzysta!

Rekordy popularności bije rządowy program Bezpieczny kredyt 2 %. Jak się jednak okazuje nie jest on dostępny dla każdego. Zmianą, którą przyjął sejm odmawia skorzystanie z programu pewnej grupie osób. Przedstawiamy szczegóły. 

Bezpieczny kredyt 2 % 

Bezpieczny Kredyt 2 % to program rządowy, która ma na celu pomoc młodym ludziom, którzy chcą kupić pierwsze mieszkanie. Wsparcie zakłada dopłaty do rat hipoteki przez 10 lat.  

Z programy mogą skorzystać osoby do 45. roku życia, która nie mają i nie miały mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. 

Sejm przyjął pewne zmiany, które spowodują, że pewna grupa osób nie będzie mogła skorzystać z programu. 

Zmiany wprowadzone przez Sejm 

Politycy na ostatnim posiedzeniu w Sejmie przyjęli nowe regulacje dotyczące warunków uzyskania kredyt 2 %. Zmiany odnoszą się do ustawy o zasadach udzielania przez Skarb Państwa gwarancji za zobowiązania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.  

Według przyjętych przepisów od teraz z bezpiecznego kredytu 2 % będą mogły skorzystać osoby, które: 

  • W dniu złożenia wniosku o udzielenie tego kredytu nie miały podpisanej umowy innego kredytu hipotecznego zawartej w ciągu 3 lat przed złożeniem wniosku 
  • Rozwiążą umowę przed uruchomieniem środków pieniężnych. 

Co może sfinansować kredyt? 

Zmiany wprowadzone przez Sejm dotyczą również wydatków, jakie mogą zostać sfinansowane przez bezpieczny kredyt 2 %. Środki pieniężne mogą zostać wykorzystane na: 

  • budową domu jednorodzinnego 
  • nabyciem prawa własności lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego 
  • nabyciem spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego 

Nowo przyjęte regulacje zezwalają również, aby osoba chcąca skorzystać z kredytu mogła nabyć tylko część udziałów w prawie własności, jeżeli posiada już udział w tym prawie w drodze dziedziczenia. 

Rządowy program jest ogromnym ułatwieniem dla wielu młodych osób. Zgodnie z zasadami bezpieczny kredyt 2 % zostanie udzielony singlowi do 500 000 zł oraz parze do 600 000 zł.  

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną