Masz ubezpieczony dom lub mieszkanie? Musisz TO przeczytać!

Martyna
Prawo
07.08.2023 19:26
Masz ubezpieczony dom lub mieszkanie? Musisz TO przeczytać!

Obecnie warto mieć wykupione ubezpieczenie domu lub mieszkania. Jednak są pewne warunki, które trzeba spełnić, aby zostało ono wypłacone. O czym należy pamiętać przy podpisywaniu umowy?  

Warunki ubezpieczeń  

Według przepisów jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem nieruchomości jest ubezpieczenie budynków rolniczych. W przypadku domów lub mieszkań wykupienie ubezpieczenia nie jest przymusem, jednak może się ono okazać pomocne. 

Korzyści z ubezpieczeń są ogromne. Przede wszystkim jego wykupienie zabezpiecza naszą nieruchomość przed nieszczęśliwymi wypadkami, przede wszystkim związanymi z katastrofami atmosferycznymi. Ponadto większość ubezpieczeń oferowanych na rynku chroni nasze domy przed kradzieżą. 

Składki  

Szacuje się, że składki za ubezpieczenie domu lub mieszkania wynoszą od ok. 200 zł do 500 zł za 12 miesięcy ochrony. Właściciel nieruchomości musi jednak pamiętać o ich regularnym płaceniu. Składki są regulowane jednorazowo lub w ratach. Ubezpieczyciel musi wezwać osobę ubezpieczoną do zapłaty składki w terminie 7 dni od otrzymania wezwania pod rygorem ustania jego odpowiedzialności. 

Co więcej, należy mieć na uwadze, że ubezpieczenie przy kredycie hipotecznym chroni głównie bank, a nie ich interesy. Wówczas ubezpieczenie nieruchomości wziętej na kredyt jest dodatkowym zabezpieczeniem kredytu, a podstawowym jest hipoteka. 

Odmowa wypłaty odszkodowania 

Okazuje się, że nawet w przypadku regularnie opłacanych składek ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania w pewnych sytuacjach. Dzieje się tak, jeżeli ubezpieczyciel uzna, że poszkodowany jest winny powstaniu szkody bądź uzna, że osoba starająca się o odszkodowanie jest sprawcą wypadku. 

W przypadku, gdy właściciel nieruchomości nie zgadza się z decyzją wydaną przez ubezpieczyciela ma on prawo do złożenia reklamacji. Zgodnie z prawem: 

“W sytuacji, gdy ubezpieczyciel zaniża wysokość odszkodowania lub odmawia jego wypłaty, poszkodowany może odwołać się od decyzji, składając reklamację. W dalszym ciągu obowiązuje 3-letni okres przedawnienia.” - kancelariaae.pl 

Ponadto przy podpisywaniu umowy warto zwrócić uwagę, czy są wyznaczone elementy, które podlegają ubezpieczeniu. Ubezpieczenie powinno obejmować mury, tzw. Elementy stałe (podłogi, okna, drzwi) oraz cenne sprzęty domowe np. meble, sprzęty AGD i RTV. 

 

   

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną