Spory wzrost opłat za sanatorium! Ile zapłacimy za pokój?

Justyna
Biznes i finanse
05.08.2023 10:26
Spory wzrost opłat za sanatorium! Ile zapłacimy za pokój?

Sanatorium od zawsze było popularnym miejscem dla osób szukających wsparcia w leczeniu i regeneracji. Jednakże, w ostatnim czasie zaczęły krążyć niepokojące informacje o planowanym sporym wzroście opłat za turnusy w uzdrowiskach. Co to oznacza dla przyszłych kuracjuszy?

Obecne stawki

Na początek zróbmy krótki przegląd obecnych stawek opłat za turnusy w różnych rodzajach pokoi w polskich sanatoriach. W zależności od standardu i terminu wyjazdu, ceny mogą znacznie się różnić. Jak podaje fakt.pl, obecnie za 21-dniowy turnus opłata wynosi od 222 zł do 858 zł. Najtańsze są pokoje wieloosobowe bez węzła sanitarnego, a najdroższe - wyposażone jedynki.

Czy inflacja naprawdę uderzy w opłaty za turnusy?

Ekonomiści przewidują wzrost inflacji, co zazwyczaj wpływa na waloryzację opłat za turnusy. Skąd biorą się te prognozy, i jakie konsekwencje mogą nieść dla pacjentów? Narodowy Bank Polski prognozuje, że inflacja wyniesie w tym roku 12 proc. Dla porównania, w zeszłym roku wzrost cen wyniósł 14,4 proc. W związku z tym, jeśli resort zdrowia nie podejmie decyzji o ponownym zamrożeniu opłat, podwyżki w przyszłym roku mogą uderzyć w kuracjuszy, skutkując wzrostem cen o 26,4 proc.

Spodziewane podwyżki

Warto zwrócić uwagę na różnice w stawkach między poszczególnymi okresami oraz typami pokoi. Jeśli inflacja utrzyma się na wysokim poziomie, opłata za 21-dniowy turnus w sezonie wiosenno-letnim może wzrosnąć o ponad 200 zł, osiągając rekordowy poziom.

Co ważne, obecnie kuracjusze nie płacą za zabiegi w uzdrowisku, ponoszą jednak opłaty za zakwaterowanie, które mają różny standard. Wzrost cen może dodatkowo budzić pytania, czy wyższe opłaty przełożą się na lepsze usługi i wygodę dla gości.

Jak uniknąć skokowych cen w sanatorium?

Planując wyjazd do sanatorium, warto podjąć świadome decyzje, które pomogą zminimalizować skutki spodziewanych podwyżek opłat. Kluczem do oszczędności jest odpowiednie zaplanowanie wizyty, wybór optymalnych okresów oraz typów pokoi.

Na przykład, warto rozważyć wyjazd w niższym sezonie, poza szczytem turystycznym, gdy można liczyć na niższe ceny za zakwaterowanie. Dodatkowo monitorowanie ofert specjalnych i promocji, wcześniejsze rezerwacje oraz udział w programach lojalnościowych również przysłużą się zaoszczędzeniu na kosztach turnusu. Wybierając pokoje standardowe lub wieloosobowe bez węzła sanitarnego, zamiast wyposażonej jedynki, można znacznie obniżyć koszty. Nie zapominajmy także o możliwości negocjacji cenowych z uzdrowiskami, zwłaszcza w przypadku dłuższych turnusów. Wszystkie te praktyczne porady pomogą w zapewnieniu korzystnego i dostosowanego do indywidualnych potrzeb pobytu w sanatorium, mimo spodziewanego wzrostu opłat.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną