Zbliża się rewolucja na rynku nieruchomości! Rządowy Portal Cen Mieszkań wyznacza nowe standardy!

Justyna
Prawo
11.07.2023 18:10
Zbliża się rewolucja na rynku nieruchomości! Rządowy Portal Cen Mieszkań wyznacza nowe standardy!

Nieruchomości to dziedzina, w której przejrzystość i uczciwość są niezwykle istotne. Dlatego też polski rząd postanowił podjąć działania mające na celu stworzenie narzędzia, które zmieni oblicze rynku nieruchomości. Co wiemy o nowym rządowym portalu?

Walka z brakiem transparentności

Obecnie na rynku nieruchomości istnieje problem braku transparentności, który sprzyja zawyżaniu cen przez pośredników i deweloperów. To utrudnia proces poszukiwania i nabywania nieruchomości, a także negatywnie wpływa na zaufanie między stronami transakcji.

Jednak dzięki Rządowemu Portalowi Cen Mieszkań, sytuacja ta może ulec zmianie. Minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda, podkreśla znaczenie nowego portalu:

Portal Cen Mieszkań to kolejny element naszych działań uzdrawiających rynek mieszkaniowy. Chcemy skończyć z brakiem transparentności na rynku nieruchomości. Każda osoba zainteresowana kupnem mieszania lub domu będzie miała dostęp do danych statystycznych o cenach transakcyjnych na rynku mieszkaniowym”.

Na ten moment szacuje się, że Rządowy Portal Cen Mieszkań ruszy w drugiej połowie przyszłego roku. Jednak należy mieć świadomość, że wdrożenie tak kompleksowego systemu wymaga odpowiednich przygotowań i infrastruktury. Dlatego nie można wykluczyć pewnych opóźnień.

Większa wiarygodność danych

Rządowy Portal Cen Mieszkań obiecuje dostarczenie danych bardziej wiarygodnych niż te dostępne na komercyjnych platformach. Ceny prezentowane na portalu będą oparte na rzeczywistych transakcjach, a nie na cenach ofertowych, które często wprowadzają w błąd potencjalnych nabywców.

Oznacza to, że użytkownicy portalu będą mieli dostęp do obiektywnych i dokładnych informacji, które pomogą im podejmować decyzje dotyczące zakupu nieruchomości.

Nowe standardy filtracji

Portal wprowadza również innowacyjne rozwiązania filtracji, które umożliwią użytkownikom dostosowanie wyników wyszukiwania do ich indywidualnych preferencji. Będą mieli możliwość wyboru:

  • rodzaju nieruchomości,
  • powierzchni,
  • liczby pokoi,
  • kondygnacji,
  • oraz lokalizacji (województwa, miejscowości a nawet konkretnych dzielnic).

To szczególnie istotne, ponieważ ceny nieruchomości mogą się znacznie różnić w różnych częściach miasta. Dzięki nowym standardom filtracji, nabywcy będą mogli skupić się na ofertach, które najlepiej odpowiadają ich potrzebom i preferencjom.

Źródła danych

Rządowy Portal Cen Mieszkań będzie opierał się na różnych źródłach danych, aby zapewnić wiarygodność informacji. Ceny transakcyjne z rynku pierwotnego będą pochodziły z Ewidencji Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego prowadzonej przez UFG.

Natomiast dane dotyczące transakcji na rynku wtórnym będą oparte na informacjach zgromadzonych przez Krajową Administrację Skarbową z aktów notarialnych dokumentujących sprzedaż nieruchomości. Dzięki temu portal będzie dostarczał rzetelne i aktualne informacje.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną