Rząd wkracza na rynek nieruchomości - Pośrednicy, czas na zmiany!

Justyna
Newsy
12.05.2023 18:27
Rząd wkracza na rynek nieruchomości - Pośrednicy, czas na zmiany!

Rządzący pracują nad nowymi rozwiązaniami dotyczącymi nieruchomości. Czego dokładnie mają dotyczyć nowe przepisy? Kiedy mogą wejść w życie?

Regulacja zawodu pośrednika nieruchomości

Ministerstwo Rozwoju i Technologii już w kwietniu zapowiedziało zmiany dotyczące pośredników nieruchomości. Zgodnie ze wstępnymi doniesieniami, osoby, które chciałyby wykonywać ten zawód, prawdopodobnie ponownie będą musiały spełnić pewne wymagania.

W wywiadzie z Interią, minister Waldemar Buda potwierdził, że dąży do objęcia pośredników dodatkowymi regulacjami. Jednak wbrew wcześniejszym przypuszczeniom, nie chodzi o deregulację zawodu i wymóg zdawania przez pośredników specjalnego egzaminu. Minister zwrócił natomiast uwagę, że:

„Dzisiaj jest wiele niejasnych sytuacji, w których przykładowo z jednej strony klient biura pośrednika nie wie o kontrakcie drugiej strony. I nie wie, czy reprezentowane są obie strony i czy obie strony go wynagradzają. To trzeba jasno przesądzić - kogo ma reprezentować w takiej transakcji pośrednik. Czy może obie strony? Czy może od obu pozyskiwać wynagrodzenie? I co jest warunkiem tego wynagrodzenia. Tu muszą być jasne przepisy”.

Powstanie rządowy serwis z cenami nieruchomości

Minister Buda potwierdził również, że ministerstwo pracuje obecnie nad serwisem z cenami nieruchomości. W ten sposób resort planuje walczyć ze „sztucznym popytem" na rynku mieszkań. Już w marcu minister zapowiadał:

Z początkiem 2024 r. uruchomimy stronę internetową z przejrzystym podglądem cen transakcyjnych mieszkań z podziałem na miejscowość, dzielnicę i metraż”.

Główne założenia

Projekt realizowany jest we współpracy z Ministerstwem Finansów, bowiem to właśnie ono pozyskuje dane dotyczące każdej transakcji. Kolejne źródło informacji o cenach transakcyjnych to Fundusz Deweloperski, zbierający dane o inwestycjach do elektronicznego systemu.

Zapowiadany serwis ma umożliwić sprawdzanie średnich cen nieruchomości w danym mieście lub dzielnicy. Obecnie bowiem klienci często mają trudności z dowiedzeniem się, jakie są średnie ceny mieszkań w danej lokalizacji. Dotyczy to zwłaszcza rynku pierwotnego. Rządowy serwis z cenami mieszkań pozwoliłby natomiast sprawdzać na bieżąco, czy cena danej nieruchomości znacząco odbiega od cen na lokalnym rynku. Nabywcom często szczególnie zależy na takiej informacji, gdyż wpływa to na możliwości negocjacyjne.