Osoby pracujące na czarno mogą spodziewać się listu z Urzędu Skarbowego. Co dokładnie zawierają listy behawioralne? Co nalezy zrobić po otrzymaniu pisma?
Listy behawioralne dla osób pracujących na czarno
Urzędy Skarbowe rozpoczęły masową wysyłkę listów behawioralnych do Polaków pracujących na czarno. Szczegóły przybliżyła „Rzeczpospolita”.
W liście behawioralnym Urząd Skarbowy informuje adresata o tym, że posiada wiedzę na temat nieodprowadzania podatków.
Ponadto w dokumencie znajduje się apel dotyczący zmiany praktyk.
W piśmie znajduje się równie informacja o dalszym monitorowaniu sprawy.
„Urząd skarbowy wie o świadczonych przez Pana usługach. Powinien Pan niezwłocznie dokonać zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej i wywiązywać się z obowiązków podatkowych. Będziemy monitorować Pana reakcję na to pismo” – taką treść listu otrzymaną od czytelnika przytacza „Rzeczpospolita”.
W treści listu znajduje się także informacja mówiąca, że niewywiązanie się z obowiązków podatkowych grozi karami z Kodeksu Karnego Skarbowego.
Ponadto widnieje tam informacja o możliwości prowadzenia działalności nieewidencjonowanej (konieczne jest wykazanie jej w zeznaniach i opodatkowanie!).
Skarbówka walczy z szarą strefą
Okazuje się, że Urzędnicy czerpią wiedzę o działalności z zarobkowej z Internetu – np. z platform sprzedażowych.
Na celowniku są między innymi osoby wynajmujące apartamenty, prowadzące sklepy na platformach sprzedażowych oraz ogłaszające się jako pracownicy budowlani (złote rączki).
Skarbówka bierze pod lupę osoby, które ogłaszają się w sieci, a nie widnieją w żadnym rejestrze.
Urzędy wykazują także duże zainteresowanie przelewami bankowymi Polaków.
Fiskus analizuje także otrzymane donosy.
Weryfikują informacje pojawiające się w naszych mediach społecznościowych.
Dostałem list behawioralny – Co robić?
Specjaliści sugerują, aby nie lekceważyć listu. Należy zgłosić się do Urzędu Skarbowego i wyjaśnić sprawę (złożyć korektę rozliczeń).
Jeśli okaże się, że Urząd uzna praktyki za prowadzenie działalności na czarno, wówczas konieczne będzie zapłacenie zaległego podatku wraz z odsetkami.