Ważne zmiany na OLX! Czy zakupy będą tańsze?

Martyna
Prawo
29.05.2023 18:20
Ważne zmiany na OLX! Czy zakupy będą tańsze?

Popularny serwis OLX poinformował swoich użytkowników o obowiązku podawania cen netto i brutto. Koniec z zakłamywaniem cen. Od teraz portal będzie kontrolowany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 

Zmiany na OLX 

W trosce o dobro praw konsumentów na platformy e – commerce został nałożony obowiązek podawania przez użytkowników cen netto oraz brutto. Co więcej, przy wystawianiu przedmiotów na sprzedaż trzeba będzie uwzględnić podatek VAT oraz wszelkie dodatkowe opłaty. 

Ogłoszenia, które nie będą zawierały wszystkich kosztów nie zostaną opublikowane na serwisie.  

Ceny produktów 

Od teraz w serwisie OLX sprzedający ma obowiązek wprowadzenia następujących danych: 

  • w parametrze „cena” – należy podać cenę końcową uwzględniającą podatek VAT i wszystkie pozostałe opłaty (cenę brutto) 
  • w opisie ogłoszenia – można informacyjnie zamieścić cenę netto produktu, dodatkowo podając na przykład obowiązującą stawkę VAT 

Jeżeli sprzedawca nie dostosuje się do przepisów to jest on narażony na wszczęcie postępowania przez UOKiK w związku z wprowadzaniem w błąd konsumentów. 

Prawa konsumentów 

W bieżącym roku nastąpiły ogromne zmiany w przepisach dotyczących praw ochrony konsumentów. Zgodnie z przyjęta ustawą sprzedawca ma obowiązek przedstawić najniższą cenę z okresu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Informacje na ten temat muszą być czytelne i jasne dla konsumentów.  

Ponadto zakazane jest ukrywanie starej ceny. Nie można wprowadzać opłat na stronię, które są napisane mniejszą czcionką, nieczytelnym kolorem lub mają niski kontrast. 

OLX 

“OLX jest wiodącym serwisem ogłoszeniowym dla użytkowników w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (pod nazwą dubizzle.com), Egipcie , Bahrajnie , Arabii Saudyjskiej , Libanie , Kuwejcie , Omanie i Katarze . Od momentu uruchomienia w 2005 roku przez JC Butlera i Sima Whatleya, dubizzle.com stało się platformą numer jeden dla użytkowników do kupowania, sprzedawania lub znajdowania czegokolwiek w swojej społeczności. “ - wikipedia.pl 

Serwis OLX jest platformą typu e-commerce. Oznacza to, że użytkownicy, którzy zarejestrują się na stronię będą mogli wystawiać na sprzedaż swoje towary. Szacuje się, że z sieci korzysta codziennie ok. 24, 1 mln Polaków.  

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną