Sprzedawanie rzeczy na platformie OLX, Vinted czy Allegro już dawno stało się popularne. Po co trzymać w domu coś, czego nie chcemy, a komuś innemu może się przydać. Od 1 lipca jednak sprzedaż stanie się ściśle monitorowana. Wejdą zmiany, które mają przeciwdziałać unikaniu podatków.
Unijna dyrektywa od 1 lipca
Już 1 lipca w życie wchodzi unijna dyrektywa DAC7. Nakłada ona na platformy sprzedażowe obowiązek raportowania transakcji swoich użytkowników.
Dane te przekazywane będą do Urzędu Skarbowego w celu weryfikacji, czy nie dochodzi do unikania opodatkowania. Zgodnie z nowymi przepisami bowiem, jeśli użytkownik przekroczy 30 transakcji rocznie lub sprzeda rzeczy na łączną wartość powyżej 2000 euro, powinien zapłacić od tego podatek.
Skarbówka może uznać, że regularne sprzedawanie w internecie i zarabianie na tym nosi znamiona prowadzenia działalności gospodarczej i nakłada obowiązek opodatkowania.
Jakie dane będą zbierać platformy sprzedażowe?
Allegro, OLX, Vinted i inne platformy sprzedażowe od 1 lipca będą miały obowiązek gromadzenia szczegółowych danych swoich użytkowników i przekazywania ich do organów podatkowych. Dotyczyć to będzie zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorców.
Dane, jakie będą gromadzone to adres, miejsce i data urodzenia, numer PESEL, a także numer konta bankowego. Dla osób prowadzących działalność gospodarczą dodatkowo konieczne będzie podanie nazwy i adresu firmy, numeru REGON oraz numeru NIP.
Czyje dane zostaną przekazane do fiskusa?
Na platformach sprzedażowych wprowadzono limity: 30 transakcji lub sprzedaż na kwotę wyższą niż 2000 euro. Zgodnie z przepisami przekroczenie tych limitów zobowiązuje sprzedającego do zapłacenia podatku.
Oznacza to, że dane osób, które zmieszczą się w tych limitach, nie trafią do skarbówki. Platformy są bowiem zobowiązane jedynie do przekazywania danych użytkowników, którzy dokonali więcej niż 30 transakcji sprzedaży lub sprzedali produkty na kwotę wyższą niż 2000 euro.
Uwaga: weryfikacja już od 2023 roku
Warto zaznaczyć, że organy podatkowe będą domagały się danych już od stycznia 2023 roku. To oznacza, że osoby, które przekroczyły limit w zeszłym roku, mogą zostać poddane weryfikacji przez organy podatkowe.