Nowe obowiązki dla właścicieli mieszkań! Kto musi je spełnić?

Justyna
Biznes i finanse
26.05.2023 22:04
Nowe obowiązki dla właścicieli mieszkań! Kto musi je spełnić?

Unia Europejska pracuje nad regulacjami dotyczącymi wynajmu krótkoterminowego. Już niebawem mają pojawić się między innymi nowe obowiązki dla właścicieli lokali. Co dokładnie się zmieni?

Nowe wymogi UE

Przepisy projektowane obecnie przez Unię Europejską wprowadzą obowiązek rejestracji dla właścicieli mieszkań przeznaczonych na krótkoterminowy wynajem. Dodatkowo platformy internetowe będą zobligowane do kontroli poprawności rejestracji i udostępniania organom publicznym danych dotyczących liczby noclegów oraz gości.

Jeśli gospodarz nie spełni wymogów, jego numer rejestracyjny może zostać zawieszony. Ponadto organy publiczne będą miały prawo do usunięcia jego oferty z platformy.

Problem wynajmu turystycznego

Warto zaznaczyć, że przygotowywane przepisy są odpowiedzią Unii Europejskiej na liczne skargi lokalnych samorządów i społeczności narzekających na niekontrolowany rozwój rynku mieszkań dla turystów. Za jego sprawą ceny nieruchomości znacznie wzrosły, utrudniając wynajmowanie mieszkań na stałe. Ten trend zauważono szczególnie w miejscach atrakcyjnych turystycznie, m.in. w Amsterdamie, Florencji i Krakowie.

Wyzwanie dla branży hotelarskiej

Jak podkreśla dr Ewa Kiczmachowska z Akademii Leona Koźmińskiego, warto pamiętać, że wynajem krótkoterminowy jest atrakcyjny dla turystów ze względu na niższe koszty i większą prywatność.  Branżą, która najbardziej odczuła spadek przychodów w wyniku rozwoju rynku wynajmu mieszkań dla turystów, jest hotelarstwo. W związku z tym, zdaniem ekspertki, hotele powinny dostosować swoją ofertę do zmieniających się potrzeb klientów.

Wpływ na prywatnych właścicieli

Natomiast osoby, które kupiły mieszkanie pod wynajem krótkoterminowy, będą musiały dostosować się do nowych przepisów, szczególnie jeśli do tej pory unikały płacenia podatków. Jak dodała ekspertka:

„zawsze istnieje opcja przekierowania się na wynajem długoterminowy".

Co ciekawe, badania, w których sprawdzano wpływ pandemii COVID na rynek najmu krótkoterminowego wykazały, że coraz więcej właścicieli deleguje zarządzanie najmem wyspecjalizowanym firmom. W związku z tym unikanie płacenia podatków jest coraz rzadsze.

Opodatkowanie wynajmu w Polsce

Wynajem krótkoterminowy w Polsce podlega opodatkowaniu PIT lub CIT, w zależności od formy prowadzonej działalności.

Właściciel może uzyskiwać przychody jako osoba fizyczna jeśli prowadzi wynajem okazjonalny i nie przekracza rocznego limitu 20 tysięcy euro. Wówczas podatki będą pobierane przez platformę, na której udostępnia swoją nieruchomość lub może rozliczyć je samodzielnie.

Natomiast właściciele, którzy wynajmują nieruchomości regularnie, powinni zarejestrować swoją działalność gospodarczą w celu rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) lub podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną