Duża zmiana dla kupujących mieszkanie! Co się zmieni i kogo dotyczy?

Justyna
Prawo
28.05.2023 10:07
Duża zmiana dla kupujących mieszkanie! Co się zmieni i kogo dotyczy?

Sejm uchwalił istotne zmiany w prawie dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych oraz użytkowania wieczystego. Co to oznacza dla nabywców nieruchomości?

Ustawa przyjęta przez Sejm

Sejm uchwalił w piątek ustawę w sprawie likwidacji użytkowania wieczystego wraz z poprawkami dotyczącymi podatku od czynności cywilnoprawnych. Za głosowało 442 posłów, trzech było przeciw, a siedmiu wstrzymało się. Teraz ustawa czeka na rozpatrzenie przez Senat.

Zmiany w użytkowaniu wieczystym

Dzięki nowelizacji, m.in. firmy, osoby prywatne oraz spółdzielnie mieszkaniowe uzyskają uprawnienia do przejęcia na własność terenów, które dotychczas były w ich wieczystym użytkowaniu. Odrzucono natomiast propozycję Lewicy, mającą na celu wydłużenie okresu, w którym wieczysty użytkownik gruntów miałby prawo wystąpić o jej nabycie, z 12 do 60 miesięcy od daty wejścia w życie ustawy.

Zgodnie z ustawa o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw, cena nieruchomości, którą nabywa wieczysty użytkownik będący przedsiębiorcą, wyniesie co najmniej dwudziestokrotność dotychczasowej opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste. Jeżeli nieruchomość nie jest wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej, cena będzie ustalana na poziomie dwudziestokrotności dotychczasowej opłaty.

Co więcej, przez rok od momentu wejścia w życie ustawy, wieczysty użytkownik gruntów będzie miał prawo domagać się sprzedaży danej nieruchomości na swoją korzyść. Nie obejmuje to jednak m.in. gruntów, które uzyskały status wieczystego użytkowania po 31 grudnia 1997 r., ani gruntów Skarbu Państwa powierzonych instytucjom takim jak Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Agencja Mienia Wojskowego, Lasy Państwowe czy parki narodowe.

Zmiany w PCC

Sejm przyjął także poprawki zgłoszone przez PiS dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z nimi w przypadku zakupu co najmniej 6 mieszkań w jednej inwestycji (w jednym budynku lub kilku budynkach tworzonych na jednej nieruchomości gruntowej) PCC ma wynosić 6 proc.

Minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda, stwierdził, że zmiana ta ma na celu:

„ograniczyć pakietowe kupowanie mieszkań na rynku pierwotnym".

Ulga dla nabywców

Dodatkowo, zakup pierwszego mieszkania będzie zwolniony z podatku od czynności cywilnoprawnych, co oznacza, że zniknie obecna, dwuprocentowa stawka. Minister Buda dodał:

„Znosimy podatek 2 procentowy tak, by poprawić sytuację osób nabywających na rynku wtórnym swoje pierwsze mieszkanie”.

Wcześniej szef resortu rozwoju i technologii wyliczał, że przy zakupie mieszkania o wartości 450 tys. zł podatek od czynności cywilnoprawnej to dodatkowy koszt w wysokości 9 tys. zł. Jego zdaniem tak duży koszt często stanowi barierę dla kupujących.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną