Koniec ery patodeweloperów? Rząd szykuje nowe przepisy!

Justyna
Prawo
25.05.2023 21:26
Koniec ery patodeweloperów? Rząd szykuje nowe przepisy!

Rząd wypowiedział wojnę patodeweloperce. Jakie czekają nas zmiany w prawie? Kiedy wejdą w życie?

Zapowiedź zmian

Ministerstwo Rozwoju i Technologii w ostatnich miesiącach zapowiadało, że szykują się spore zmiany w mieszkaniach od deweloperów, gdyż inwestycje będą musiały spełniać nowe wymagania. Minister Waldemar Buda mówił wówczas m.in. o zwiększeniu minimalnej powierzchni użytkowej mieszkania czy zmianach dotyczących miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych. Warto jednak pamiętać, że problemy dotyczą nie tylko mieszkań, ale także placów wokół nieruchomości.

Projekt walki z patodeweloperką

Projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii (zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie), który został właśnie opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji ma być rządową odpowiedzią na walkę z tzw. patodeweloperką. Poniżej przedstawiamy jego najważniejsze założenia.

Zwiększenie odległości

Jedną ze zmian ma być zwiększenie odległości budynku od granicy innej działki w przypadku budynków mieszkalnych wielorodzinnych posiadających powyżej czterech pięter. Zgodnie z aktualnymi przepisami granica wynosi trzy metry, gdy ściana jest pusta, lub cztery metry jeśli znajdują się w niej elementy budowlane. Docelowo ma wzrosnąć do pięciu metrów bez względu na to, czy w ścianie znajdują się okna lub drzwi.

Zagwarantowane tereny zielone

Kolejna zmiana dotyczy terenów zielonych, które będzie musiał zapewnić deweloper. Nowe przepisy obejmą działki budowlane o powierzchni powyżej 1000 m kw., które są przeznaczone pod publicznie dostępne place. Konieczne będzie zaadaptowanie 20% gruntu jako teren biologicznie czynny. Dodatkowo każdy budynek mieszkalny, obejmujący powyżej 20 mieszkań, będzie musiał posiadać własny, ogrodzony plac zabaw.

Izolacja akustyczna

Ważną zmianą dla potencjalnych nabywców mieszkań ma być również zwiększenie izolacji akustycznej drzwi wejściowych. Mowa zarówno o drzwiach prowadzących do mieszkania z korytarza komunikacji ogólnej, jak i klatki schodowej.  Zgodnie z aktualnie obowiązującą normą PN-B-02151-03:1999, wartość projektowa to minimum 25 dB. Natomiast po zmianach ma ona wzrosnąć do 38 dB. Celem zmian jest znaczne zwiększenie komfortu akustycznego w lokalach mieszkalnych.

Nowe przepisy jeszcze w tym roku?

Opublikowany na stronach RCL projekt rozporządzania ma wejść w życie po upływie sześciu miesięcy od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a zatem istnieje duża szansa, że rozporządzenie zacznie obowiązywać jeszcze w tym roku. W wypowiedzi dla PAP minister Buda potwierdził, że aktualnie został on skierowany do Komisji Europejskiej w celu uzgodnienia i notyfikacji technicznej.  

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną