Czas pożegnać bon turystyczny! Co czeka nas w kolejnym świadczeniu?

Justyna
Dofinansowania
24.05.2023 20:53
Czas pożegnać bon turystyczny! Co czeka nas w kolejnym świadczeniu?

Bon turystyczny, czyli jednorazowe świadczenie stworzone w celu wsparcia turystyki obowiązywało od sierpnia 2020 r. do końca marca 2023 r. Obecnie branża turystyczna wciąż oczekuje zastrzyku gotówki. Jaką formę wsparcia tym razem planuje rząd?

Koniec bonu turystycznego w Polsce?

Od 1 kwietnia 2023 roku nie ma już możliwości skorzystania z bonu turystycznego. Był on rozwiązaniem pandemicznym, którego główny cel stanowiło wsparcie rodziców, ale również branży turystycznej odbudowującej się po tamtym okresie. Jednorazowe świadczenie przekazywano w wysokości 500 zł na jedno dziecko lub 1000 zł w przypadku dziecka z niepełnosprawnością. Jak podał ZUS, w ramach programu zostało zrealizowanych ponad 5,5 mln transakcji na łączną kwotę prawie 3,2 mld zł.

Pytany o przedłużenie tej formy wsparcia, wiceminister sportu i turystyki Andrzeja Gut-Mostowy w rozmowie z PAP przekazał:

Nie ma takiej możliwości, aby pojawił się nowy bon turystyczny w takiej formie, w jakiej był wcześniej. Nie ma możliwości, żeby teraz przeznaczono 4 mld zł na takie wsparcie. Takiego programu na pewno nie będzie. Na tę chwilę trwają natomiast prace analityczne co do innej formy wspierania krajowej turystyki”.

Apel hotelarzy

Okazuje się zatem, że to definitywny koniec bonu turystycznego. Jednak branża turystyczna, która cały czas odbudowuje się po pandemii, wciąż oczekuje wsparcia krajowego ruchu turystycznego.

Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej w rozmowie z PAP stwierdził:

Wszyscy hotelarze pragną nowego świadczenia mającego pobudzić ruch turystyczny, nawet ze świadomością, że jest to wbrew walce z inflacją. Zdajemy sobie sprawę, że byłoby to kolejne rozdawnictwo, ale nam każde wsparcie ratuje nasze pocovidowe budżety, bo ciągle się odbudowujemy po pandemii”.

Nowa forma wsparcia

O formę ewentualnego nowego wsparcia pytany był już pod koniec kwietnia na antenie Radia RMF24 minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk. Wskazał wówczas, że ewentualnie propozycja zakładałaby poszerzenie wakacyjnej edycji programu 500 plus o pewną kwotę nakierowaną na wypoczynek.

Według Tatrzańskiej Izby Gospodarczej pojawienie się wspomnianej informacji o nowej formie wsparcia turystyki spowodowało częściowe wstrzymanie rezerwacji i oczekiwanie turystów na nową propozycję. Rząd jednak wciąż nie przekazał oficjalnej informacji na temat nowego rozwiązania.

Jak Waszym zdaniem powinna wyglądać nowa forma wsparcia dotycząca turystyki?

 

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną