Zmiany w fakturach od 1 września 2023! Co musisz wiedzieć?

Martyna P.
Biznes i finanse
23.05.2023 9:43
Zmiany w fakturach od 1 września 2023! Co musisz wiedzieć?

Resort Finansów opublikował nową wersję projektu ustawy dotyczącej wystawiania faktur. Co dokładnie się zmieni? Kiedy przepisy zostaną wdrożone w życie?

Zmiany w fakturach – przesunięto terminy!

Ministerstwo Finansów poinformowało, że termin wprowadzenia zmian dotyczących wystawiania faktur zaliczkowych i korygujących został przesunięty na 1 września 2023 roku.

Obowiązkowy Krajowy System Faktur (KseF) ma zostać wdrożony 1 lipca 2024 roku.

Wystawianie faktur zaliczkowych – nadchodzą zmiany

Po wdrożeniu zmian podatnik nie będzie zobowiązany do wystawienia faktury zaliczkowej w przypadku, gdy całość lub część zapłaty otrzyma w tym samym miesiącu, w którym dokonał czynności, na poczet których otrzymał płatność.

Zmiany mają zostać wdrożone 1 września 2023 roku.

Zmiany w fakturach korygujących

Ustawa zakłada także, że e-faktura korygująca będzie musiała zawierać numer KSeF, której dotyczy faktura. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy faktura korygowana nie posiada tego numeru.

Zmiany mają zostać wdrożone w życie 1 września 2023 roku.

Zdjęcie Zmiany w fakturach od 1 września 2023! Co musisz wiedzieć? #1

Numery faktury końcowej

Nowa wersja ustawy zakłada także numery, jakie powinna zawierać faktura końcowa (gdy faktury zaliczkowe są wystawione za pomocą KSeF).

Po wdrożeniu zmian faktura będzie musiała zawierać numery identyfikujące w Krajowym Systemie e-Faktur.

Krajowy System e-Faktur

KSeF, czyli ogólnopolski system teleinformatyczny, który służyć ma do wystawiania, przechowywania i wysyłania faktur ustrukturyzowanych (inaczej e-Faktura), uruchomiono w 2022 roku.

Platforma utrzymywana jest całą dobę przez Centrum Informatyki Resortu Finansów. Obecnie przedsiębiorcy mogą korzystać z tego systemu dobrowolnie. Jednocześnie wciąż dopuszczalne jest korzystanie z innych systemów rozliczania lub wystawianie faktury w formie papierowej.

1 lipca 2024 roku korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe.

Przedsiębiorcy będą do wystawiania i odbierania ustrukturyzowanych e-faktur tylko za pośrednictwem tego systemu. Dokumenty wystawione w inny sposób będą nieważne.

Faktury tworzone zgodnie z założeniami KSeF są zapisywane w formacie XML.

Wprowadzenie standaryzowanych faktur ma zagwarantować szybsze dokumentowanie transakcji oraz przyspieszenie realizacji płatności.

Polski system podatkowy zostanie uszczelniony, a dostęp do wszystkich faktur będzie możliwy od razu po ich wystawieniu.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną