800 plus z kryterium dochodowym? Jest komentarz rzecznika rządu!

Justyna
Dieta i żywienie
22.05.2023 22:13
800 plus z kryterium dochodowym? Jest komentarz rzecznika rządu!

Nie cichną dyskusje dotyczące zapowiadanego podniesienia świadczenia wychowawczego 500 plus do 800 złotych. Tym razem pojawiło się pytanie, czy wraz ze zmianami zostanie wprowadzone kryterium dochodowe?

Odpowiedź rzecznika rządu

Rzecznik rządu Piotr Mueller został w poniedziałek zapytany na konferencji prasowej, czy w przypadku propozycji podniesienia świadczenia 500 plus do kwoty 800 zł rozważane jest wprowadzenie kryterium dochodowego, tak by osoby zarabiające na przykład ponad 20 tys. zł miesięcznie nie pobierały świadczenia. W odpowiedzi przekazał:

„Nie planujemy wprowadzenia kryterium dochodowego przy 500 plus podniesionym do 800 złotych. W propozycji skierowanej do konsultacji społecznych takiego zapisu nie będzie, chodzi po prostu o podwyższenie kwoty świadczenia”.

Propozycja Lewicy

Pytanie o kryterium dochodowe padło w nawiązaniu do słów lidera klubu Lewicy Krzysztofa Gawkowskiego, który w poniedziałek w rozmowie z Radiem Plus ocenił, że ludzie zarabiający odpowiednio dużo nie powinni dostawać 500 plus. Gawkowski stwierdził:

„Ja czuję, że jak ludzie zarabiają duże kwoty, sięgające kilkudziesięciu tysięcy złotych - powyżej 20 tysięcy złotych (miesięcznie) nie powinno być 500 plus, to jest moja ocena. Mówimy o gospodarstwie domowym, czyli jeżeli po 10 tysięcy złotych zarabiają rodzice, to ja osobiście uważam, że to jest już dużo pieniędzy”.

Temat do dyskusji

Dopytywany, czy takie ograniczenie powinno obowiązywać także przy większej liczbie dzieci w rodzinie, Gawkowski odpowiedział, że to temat do dyskusji. Dodatkowo polityka pytano, jak w tym kontekście ocenia swoją sytuację finansową, a także czy jego rodzina powinna dostawać 500 plus. Odparł:

„Tak, czuję, że na pewno jestem powyżej klasy średniej. Jakbym miał powiedzieć, czy poseł powinien dostawać 500 plus, to czuję, że nie”.

Podkreślił też, że nie wszyscy politycy Lewicy mają takie samo stanowisko jak on w kwestii kryterium dochodowego do tego świadczenia. Jednak jego zdaniem jest to kwestia do dyskusji.

Co na to Polacy?

Zapowiadany wzrost wysokości świadczenia spotkał się z dość chłodnym przyjęciem wśród Polaków. Według sondażu zorganizowanego przez portal rp.pl łącznie pomysł ten popiera zaledwie 34,8 proc. respondentów. Przeciw waloryzacji świadczenia jest z kolei w sumie 50,8 proc. uczestników badania.

Czy Waszym zdaniem powinno obowiązywać kryterium dochodowe?

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną