Komisja Finansów Publicznych przyjęła projekt ustawy dotyczący Krajowego Systemu e-Faktur. Zakłada on przesunięcie jego wdrożenia.
Nowa data Krajowego Systemu e-Faktur
8 maja 2024 roku Komisja Finansów Publicznych Sejmu RP przyjęła projekt ustawy przesuwającej uruchomienie Krajowego Systemu e-Faktur.
Przypomnijmy, że dotychczasowy projekt zakładał wdrożenie KSeF w lipcu 2024 roku. Nowelizacja zakłada wdrożenie Krajowego Systemy e-Faktur dopiero 1 lutego 2026 roku. Przedstawiciele Resortu Finansów podkreślają, że nie było technicznej możliwości na uruchomienie systemu w pierwotnej dacie. Wdrożenie go w bieżącym roku doprowadziłoby do paraliżu gospodarczego.
„Nie wprowadzamy tego, nie dlatego, żeśmy zmienili zdanie, tylko dlatego, że system się nie nadaje do wprowadzenia. Wyniki audytu jednoznacznie pokazały, że system jest niegotowy, system by się zawalił zaraz po wprowadzeniu. To byłoby chyba gorzej niż powtórka z Polskiego Ładu, bo nie można byłoby wystawić i odebrać faktury” - zakomunikował wiceminister finansów Jarosław Neneman.
Elektroniczne fakturowanie będzie obowiązkowe!
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.
Po wdrożeniu zmian fakturowanie elektroniczne będzie obowiązkowe. Wystawianie faktur ma odbywać się poprzez Krajowy System e-Faktur.
Celem zmian jest zwalczanie oszustw związanych z podatkiem VAT i uchylaniem się od niego.
Kogo nie będzie dotyczył nowy obowiązek?
W komunikacie podano, że nowy obowiązek elektronicznego fakturowania nie będzie dotyczył:
-
Podatników, którzy korzystają ze szczególnych procedur,
-
Podatników, którzy nie mają siedziby lub stałego miejsca prowadzenia firmy.
-
Elektroniczna faktura nie będzie musiała zostać wystawiona, gdy nabywcą towarów/usług będzie osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej.
Krajowy System e-Faktur
KSeF, czyli ogólnopolski system teleinformatyczny, który służyć ma do wystawiania, przechowywania i wysyłania faktur ustrukturyzowanych (inaczej e-Faktura), uruchomiono w 2022 roku.
Platforma utrzymywana jest całą dobę przez Centrum Informatyki Resortu Finansów. Obecnie przedsiębiorcy mogą korzystać z tego systemu dobrowolnie. Jednocześnie wciąż dopuszczalne jest korzystanie z innych systemów rozliczania lub wystawianie faktury w formie papierowej.