Koniec ograniczeń covidowych!? Padła konkretna data!

Justyna
Newsy
22.04.2023 20:03
Koniec ograniczeń covidowych!? Padła konkretna data!

Minister zdrowia zdradził wstępne plany resortu dotyczące zniesienia przepisów covidowych oraz stanu zagrożenia epidemicznego. Kiedy możemy spodziewać się zmian?

Plany ministerstwa zdrowia

Podczas prowadzonej w Pile próby pobicia rekordu Polski w ilości oddanej krwi, minister zdrowia Adam Niedzielski poruszył temat toczących się rozmów dotyczących dalszych planów ministerstwa związanych z sytuacją epidemiczną w kraju. Polityk mówił:

„Wczoraj również na Radzie Ministrów rozmawialiśmy o zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego. Tutaj taką wstępną, planowaną datą zniesienia tego stanu jest koniec czerwca tego roku, więc pod tym kątem w tej chwili zostaną przygotowane odpowiednie dwa rozporządzenia”.

Wyjaśnił, że jedno ze wspomnianych rozporządzeń będzie dotyczyło właśnie stanu epidemicznego:

„I ono właśnie wskaże konkretną datę zniesienia stanu, którą w tej chwili przewidujemy na 30 czerwca. A drugie rozporządzenie, które dotyczy restrykcji w tym czasie, będzie prawdopodobnie oznaczało zniesienie pewnych rygorów, które są w tej chwili”.

Obowiązkowe maseczki

Do 30 kwietnia 2023 r. noszenie maseczek jest obowiązkowe w budynkach, w których prowadzona jest działalność lecznicza (m.in. szpitale, przychodnie, ośrodki zdrowia itd.) oraz w aptekach. Już niebawem może to jednak ulec zmianie. Minister zapowiadał bowiem:

„Przymierzamy się do tego, żeby znieść obowiązek noszenia maseczek w aptekach pozostawiając jeszcze (ten obowiązek - PAP) w podmiotach innych, leczniczych”.

Sytuacja epidemiczna w Polsce

Minister zdrowia przekazał, że sytuacja epidemiczna w Polsce ulega systematycznej poprawie. Zaznaczył przy tym, że dotyczy ona zarówno zakażeń SARS-CoV-2 jak i zachorowań na grypę. W ostatnim czasie to właśnie zachorowania na grypę dominowały, tym samym decydując o sytuacji epidemicznej w kraju. Dodał, że w tej chwili odnotowywany jest systematyczny spadek liczby zakażeń:

„W ciągu ostatniego tygodnia widzimy, że dzienna liczba zakażeń grypowych spadała z poziomu ponad 20 tys. dziennie do około 15 tys., więc widać, że ta poprawa ma też swój dynamiczny charakter”

Z informacji Ministerstwa Zdrowia wynika ponadto, że w minionym tygodniu potwierdzono w Polsce 4748 zakażeń koronawirusem, w tym 1050 ponownych. Natomiast w ciągu ostatnich siedmiu dni zmarły z tego powodu 64 osoby.

Czy Waszym zdaniem nakaz noszenia maseczek powinien zostać całkowicie zniesiony?

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną