Koniec obowiązku noszenia maseczek? Padła data!

Martyna

Newsy

17.03.2022 10:32

Koniec obowiązku noszenia maseczek? Padła data!

Podczas czwartkowej rozmowy na antenie Radia Plus Adam Niedzielski poinformował, że zarekomendował zniesienie obowiązku noszenia maseczek oraz nakładania kwarantanny i izolacji.

Minister Zdrowia powiedział podczas wywiadu, że w czwartek odnotowano 12 300 zakażeń koronawirusem. Okazuje się, że zauważalny jest 10-procentowy spadek zakażeń w stosunku do ubiegłego tygodnia.

Adam Niedzielski podkreślił również, że maleje liczba hospitalizacji.

 

Koniec z maseczkami w kwietniu?

Szef Resortu Zdrowia poinformował, że nie zanotowano w ostatnim czasie wzrostu obciążenia szpitalnego. W związku z tym zarekomendował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu zniesienie obostrzeń od początku kwietnia. Chodzi o obowiązek noszenia maseczek oraz kwarantannę i izolację.

Minister Zdrowia uważa, że tendencja spadkowa zachorowań i stabilna sytuacja w szpitalach „otwiera przestrzeń do dalszych decyzji związanych z maseczkami i przejściem ze stanu epidemii, do stanu zagrożenia epidemicznego”.

Adam Niedzielski podczas rozmowy zaznaczył także, że obecnie w znacznym stopniu potrafimy kontrolować koronawirusa. Podkreślił, że Covid-19 nadal jest groźną chorobą, ale zaczyna być traktowany jako jedna z chorób istniejąca w naszym otoczeniu.

Mężczyzna przypomniał również o narzędziach przeciwdziałania zakażeniu i jego skutkom, (szczepionki przeciw COVID-19 oraz leki). Minister Zdrowia, że środki te niedługo będą powszechnie dostępne.

„Mamy szczepionki, pojawiają się leki, które co prawda nie mają wysokiej skuteczności. Jednak mamy tych narzędzi o wiele więcej i stąd jest możliwość podejmowania takich decyzji” - dodał Adam Niedzielski.

 

Zdjęcie Zniesienie obowiązku noszenia maseczek. Padła data. #1

Obostrzenia zniesione od 1 marca

Przypomnijmy, że od 1 marca 2022 roku zostały zniesione inne obostrzenia. Rząd postanowił wówczas, że od 1 marca zostaną zniesione restrykcje o charakterze gospodarczym. Mateusz Morawiecki poinformował, że poluzowanie obostrzeń było zaleceniem rady ds. COVID-19.

Premier zapowiedział, że zostaje przywrócona stacjonarna praca w urzędach.

Poinformowano, że przestaną obowiązywać m.in. wszystkie limity osób - w tym w sklepach, restauracjach, miejscach kultury, transporcie, a także podczas spotkań i imprez. Ponownie zostaną otwarte dyskoteki, kluby i inne miejsca udostępnione do tańczenia.