Dotyczy praktycznie każdego z nas! 30 czerwca koniec z tym obowiązkiem!

Justyna
Newsy
13.06.2023 20:32
Dotyczy praktycznie każdego z nas! 30 czerwca koniec z tym obowiązkiem!

Pandemia wprowadziła wiele nowych obowiązków i zmian w naszym codziennym życiu. Jednym z nich, który towarzyszy nam przez długie miesiące, jest obowiązek noszenia maseczek. Co dalej z przepisami w tej sprawie?

Aktualne ograniczenia

W ostatniej nowelizacji rozporządzenia covidowego, czyli projekcie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego, zdecydowano o zniesieniu obowiązku zasłaniania ust i nosa w aptekach. Przepisy weszły w życie z początkiem maja.

Jednakże, w placówkach medycznych, takich jak szpitale, poradnie i przychodnie, obowiązek noszenia maseczek nadal pozostaje w mocy. Przepisy w tej sprawie obowiązują do 30 czerwca.

Koniec stanu zagrożenia epidemicznego

W Rządowym Centrum Legislacyjnym opublikowano też inny ważny projekt rozporządzenia dotyczący przepisów covidowych. Dotyczy on odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego od 1 lipca 2023 roku.

Resort zdrowia argumentuje swoją decyzję następująco:

„Odwołanie na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego uzasadnia wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego złożony do Ministra Zdrowia w dniu 20 kwietnia 2023 r., w którym Główny Inspektor Sanitarny wnioskuje o odwołanie tego stanu, z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną, w szczególności biorąc pod uwagę spadek liczby diagnozowanych zakażeń SARS-CoV-2, a także spadek liczby zgonów i hospitalizacji obserwowany w ostatnim czasie”.

Koniec obowiązkowych maseczek?

To oznacza, że wkrótce możemy spodziewać się kolejnych zmian w przepisach dotyczących noszenia maseczek. Warto jednak pamiętać, że sytuacja epidemiologiczna może się zmieniać, a decyzje władz będą zależne od obserwowanych trendów i analizy danych.

Dlaczego warto nosić maseczki w placówkach medycznych?

Choć obowiązek noszenia maseczek w placówkach opieki zdrowotnej prawdopodobnie zostanie zniesiony po 30 czerwca (chyba że przepisy zostaną przedłużone), nadal warto rozważyć kontynuowanie tej praktyki w placówkach medycznych.

Należy pamiętać, że placówki takie jak szpitale, przychodnie i kliniki, są miejscami, gdzie gromadzą się ludzie, którzy mogą być osłabieni przez różnorodne schorzenia, a co za tym idzie narażeni na różnego rodzaju infekcje. W takiej sytuacji maseczki pomagają w ochronie pacjentów przed zakażeniem. Ponadto chronią one personel medyczny, który jest narażony na bezpośredni kontakt z pacjentami.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną