Koniec z obowiązkiem noszenia maseczek? Niedzielski podał jeden warunek

Agnieszka

Newsy

18.02.2022 9:19

Koniec z obowiązkiem noszenia maseczek? Niedzielski podał jeden warunek

W piątkowych wydaniu “Dziennika Gazety Prawnej” ukazał się wywiad z minister zdrowia Adamem Niedzielskim. Zdradził w nim wiele ciekawych planów rządu na walkę z pandemią, ale i swoje prywatne przemyślenia na temat sytuacji, w tym swojej dymisji.

“Początek końca pandemii” - czy minister podtrzymuje to stwierdzenie?

W romowie z dziennikiem padło pytanie, czy minister zdrowia podtrzymuje stwierdzenie o tym, że jest to “początek końca pandemii”. Okazuje się, że Niedzielski jest przekonany, że sytuacja będzie się poprawiać.

Oparł, że "w końcu będzie przestrzeń do wdrażania nowych rozwiązań reformujących system ochrony zdrowia w Polsce zgodnie z oczekiwaniami pacjentów i zaradzenia wielu problemom finansowym podmiotów medycznych". – A czysto prywatnie, to mam nadzieję, że po dwóch latach znajdę więcej czasu dla rodziny i może w końcu wybierzemy się na wakacje" — dodał.

Zapytany o to, czy nie przesadza z takim optymizmem wyznał, że "widać, że i u nas pandemia staje się zjawiskiem coraz bardziej kontrolowalnym pod względem organizacyjnym". – Nie powoduje już takich przeciążeń w systemie opieki zdrowotnej — zaznaczył.

“80 procent Polaków ma przeciwciała”

Minister zdrowia zaznaczył też, że zarówno z powodu przechorowania jak i szczepień, aż 80 procent Polaków ma już przeciwciała. “Zwracam uwagę na jedną ważną rzecz: początek końca pandemii nie oznacza końca SARS-CoV-2. To koniec zjawiska, które było totalnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego, ale nie koniec obecności wirusa w Polsce i na świecie” — podkreślił.

Znoszenie restrykcji w marcu

Adam Niedzielski zapewnił, że jeśli w marcu zachorowania spadną do 10 tysięcy na dobę, to będzie rekomendował premierowi zniesienie limitów w miejscach publicznych.

Dodał, że drugim krokiem, po zniesieniu limitów, może być zniesienie obowiązku noszenia maseczek.

– Drugim krokiem może być zniesienie obowiązku noszenia maseczek. Ale podkreślam, że będzie to uzależnione od utrzymania się spadkowej tendencji zakażeń. Na pewno te dwa kroki nie wystąpią w tym samym czasie. Jeżeli COVID-19 przestanie być obciążający dla szpitali, podobnie jak grypa, to zakończymy też codzienne raportowanie nowych przypadków — powiedział.

Niedzielski został też zapytany o swoją dymisję oraz to, czy nie uważa, że powinien się do niej podać po odrzuceniu ustawy Hoca. 

– Bo była to kluczowa regulacja, ale … Pełnienie funkcji ministra zdrowia w czasie pandemii to nie jest zabawa dla dzieci, w której w pewnym momencie mogę zabrać zabawki i odejść. Wziąłem na swoje barki olbrzymią odpowiedzialność, obejmując to stanowisko w czasie pandemii — odpowiedział szef resortu zdrowia.