Czy to koniec z noszeniem maseczek? Minister zdrowia zapowiada zmiany

Martyna P.

Newsy

09.02.2022 11:40

Czy to koniec z noszeniem maseczek? Minister zdrowia zapowiada zmiany źródło okładki: https://www.instagram.com/p/CPnU6XIo51p/

Minister Zdrowia udzielił wywiadu dla dziennika ”Fakt”. Podczas rozmowy przedstawił perspektywę znoszenia restrykcji w najbliższym czasie w związku z wygasającą piątą falą pandemii koronawirusa.

 

Marzec miesiącem znoszenia restrykcji?

Adam Niedzielski poinformował, że w miarę wygaszania piątej fali pandemii będzie rekomendował znoszenie obostrzeń. Zdaniem Ministra Zdrowia piąta fala koronawirusa będzie wygaszała się w najbliższych tygodniach. W związku z tym, jeśli tempo spadku zakażeń będzie się utrzymywać to rezygnacja z obostrzeń może nastąpić w perspektywie miesiąca.

 

Zdjęcie Czy to koniec z noszeniem maseczek? Minister zdrowia zapowiada zmiany #1

Maseczki, nauka zdalna, izolacja

Adam Niedzielski powiedział, że w pierwszej kolejności rozważana będzie decyzja o zmniejszeniu infrastruktury szpitalnej, która służy do walki z COVID-19.

W późniejszym terminie dojdzie do znoszenia kolejnych obostrzeń. Minister podczas rozmowy poinformował, że maseczki będą rekomendowane dla osób, które czują się dotknięte jakąkolwiek infekcją, jednak nie będzie obowiązku noszenia ich.  

„Zostaną one z nami, ale nie na zasadzie obowiązku, tylko rekomendacji. Myślę, że to będzie istotna prewencja, zwłaszcza w takich miejscach jak transport publiczny” – Adam Niedzielski poinformował w rozmowie z dziennikiem „Fakt”.

Minister Zdrowia powiedział również, że gdy tendencja spadkowa zakażeń będzie się utrzymywać, to wraz z szefem MEiN zarekomendują zakończenie nauki zdalnej. Adam Niedzielski podkreślił, że przywrócenie nauki stacjonarnej jest priorytetem.

Ponadto Minister poinformował, że rozważane jest również skrócenie izolacji do siedmiu dni i porównywalne do niej ograniczenie kwarantanny, która w przypadku współdomowników zaczynałaby się i kończyła równolegle.

Zdjęcie Czy to koniec z noszeniem maseczek? Minister zdrowia zapowiada zmiany #2

 

Obowiązkowe szczepienia dla pracowników

Podczas wywiadu Adam Niedzielski poinformował, że podjął decyzję o wprowadzeniu obowiązku szczepień dla medyków od 1 marca. Mężczyzna dodał, że nic nie zmiana się w tej sprawie w przypadku nauczycieli oraz służb mundurowych.

„Rozmawialiśmy z innymi resortami na temat różnych wątpliwości – stabilności działania służb czy szkół – i nie znaleźliśmy dobrego rozwiązania. Ta dyskusja nie ma pointy” – Adam Niedzielski dodał w rozmowie z dziennikiem „Fakt”.