Zakup pierwszego mieszkania będzie tańszy? Rząd zapowiada zmiany podatkowe!

Justyna
Prawo
31.03.2023 20:43
Zakup pierwszego mieszkania będzie tańszy? Rząd zapowiada zmiany podatkowe!

Na dzisiejszej konferencji minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zdradził plany rządu dotyczące zmian podatkowych.  Oprócz tego wyjaśnił również, jakie działania rządzący chcą podjąć w ramach walki z patodeweloperką.

Likwidacja podatku

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział w piątek likwidację podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) przy zakupie pierwszego mieszkania na rynku wtórnym. Warto podkreślić, że ze zwolnienia będą mogli skorzystać wszyscy, nie tylko uczestnicy programu kredyt 2 proc., niezależnie od wieku.

Jak stwierdził minister, likwidacja tego podatku ma być ogromną ulgą dla tych, którzy planują zakup lokalu mieszkalnego w najbliższym czasie. Prezentując pomysł dodał również:

„To jest, szanowni państwo, rewolucja polegająca na konkretnych, wymiernych efektach”.

Jak wskazał szef resortu rozwoju i technologii podczas konferencji, przy zakupie mieszkania o wartości 450 tys. zł podatek od czynności cywilnoprawnej to dodatkowy koszt w wysokości 9 tys. zł.

Czym jest podatek PCC?

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) to opłata skarbowa, która zastąpiła opłatę obowiązującą od umów i innych oświadczeń woli o charakterze cywilnoprawnym. Obowiązuje przy niektórych rodzajach umów, których przedmiot nie został objęty podatkiem VAT.

Wśród nich można wskazać umowy pożyczki, ustanowienie darowizny, umowy darowizny czy właśnie sprzedaży mieszkania na rynku wtórnym.

Rząd ograniczy dochody samorządów

Obowiązek zapłaty PCC powstaje z dniem dokonania czynności cywilnoprawnej. Podatnik musi samodzielne obliczyć wysokość podatku i wpłacić należność w kasie organu podatkowego lub bezpośrednio na rachunek bankowy urzędu właściwego ze względu na miejsce siedziby kupującego.

Rząd realizując likwidacji podatku PCC w pewnością uderzy w dochody samorządów, do których trafiają wpływy z tej daniny.

Walka z patodeweloperką

Minister Buda poinformował również, że jedno z nowych rozwiązań przewiduje, iż minimalna powierzchnia lokalu użytkowego ma wynieść 25 m kw. Zgodnie z planami, nie będzie to dotyczyło lokali na parterze lub pierwszym piętrze, które są dostępne bezpośrednio z zewnątrz.

Kolejną z propozycji jest zwiększenie odległości między budynkami znajdującymi się na sąsiadujących działkach z 4 do 5 m. Po zmianie przepisów będą obowiązywały także zasady dotyczące wymiarów i przepuszczalności światła przegród między balkonami.

Minister poinformował, że rozporządzenie dotyczące warunków technicznych jest już gotowe i wkrótce zostanie opublikowane.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną