Ile kosztuje świadectwo energetyczne? Jak długo jest ważne?

Justyna
Prawo
30.03.2023 17:16
Ile kosztuje świadectwo energetyczne? Jak długo jest ważne?

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa zapotrzebowanie nieruchomości na energię związaną z jej użytkowaniem. Z jakimi kosztami wiąże się obecnie jego pozyskanie?

Dopełnienie obowiązku

28 kwietnia 2023 r. w życie wejdzie znowelizowana Ustawa o charakterystyce energetycznej budynków. Jak informowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii, ma ona na celu dopełnienie obowiązku przekazywania świadectw charakterystyki energetycznej. Te są już obecnie obowiązkowe przy zawieraniu umowy najmu lub kupna-sprzedaży domu czy mieszkania, jednak w praktyce notariusze rzadko to egzekwują.

Przedstawiciele resortu tłumaczą:

„Celem wprowadzenia obowiązku sporządzania świadectw jest promowanie budownictwa efektywnego energetycznie i zwiększanie świadomości społecznej w zakresie możliwości uzyskania oszczędności energii w budynkach. Dzięki informacjom zawartym w świadectwie właściciel, najemca lub użytkownik może określić orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię, a tym samym koszt utrzymania związany z zapotrzebowaniem na energię."

Kilkaset złotych za wydanie dokumentu

Informację o szacunkowych kosztach sporządzania świadectwa możemy znaleźć w Ocenie Skutków Regulacji nowelizowanej ustawy:

Szacunkowy koszt świadectwa charakterystyki energetycznej dla mieszkania w budynku wielorodzinnym będzie wynosił podobnie jak dla domu jednorodzinnego, czyli ok. 300 zł. Ostateczna cena zależy od różnych czynników (np. zastosowanego typu systemu ogrzewania, podgrzewania wody, wentylacji oraz klimatyzacji), niemniej jednak prawdopodobnie w zdecydowanej większości przypadków nie jest wyższa niż 300 zł".

Okazuje się jednak, że przygotowanie świadectwa kosztuje więcej, niż zakładał rząd. Przykładowe ceny w największych polskich miastach kształtują się następująco:

  • w Warszawie dla mieszkania ok. 500-600 zł, dla domu jednorodzinnego ok. 700 zł,
  • w Krakowie dla mieszkania od 250 zł, dla domu jednorodzinnego od 400 zł,
  • w Gdańsku ceny dla mieszkań sięgają 600 zł, a dla domów 700 zł,
  • w Poznaniu od 500 do 1000 zł w przypadku mieszkań oraz domów jednorodzinnych,
  • we Wrocławiu ok. 400-600 zł w przypadku mieszkań oraz domów jednorodzinnych.

Jak długo jest ważne świadectwo?

Należy zaznaczyć, że nie każdy może wystawić ważny w świetle prawa dokument. Prawo do podpisywania się pod świadectwem charakterystyki energetycznej mają wyłącznie certyfikowane osoby, wpisane na listę Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne przez 10 lat od dnia jego sporządzenia. Może stracić jednak ważność przed upływem tego terminu, jeżeli w obrębie nieruchomości zostaną przeprowadzone roboty budowlano-instalacyjne, w wyniku których zmianie ulegnie charakterystyka energetyczna budynku lub części budynku (np. wymiana okien, wymiana źródła ciepła, docieplenie budynku).

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną