Transakcje gotówkowe z nowym limitem już od przyszłego roku! Kogo obejmą zmiany?

Justyna
Prawo
30.03.2023 14:36
Transakcje gotówkowe z nowym limitem już od przyszłego roku! Kogo obejmą zmiany?

Nowe limity płatności gotówkowych zostaną wprowadzone od stycznia 2024 roku. Planowane ograniczenia już teraz wywołują jednak spore kontrowersje. Ile wyniesie limit i kiedy będzie konieczne płacenie przy użyciu rachunku bankowego?

Ograniczenia w transakcjach

Obecnie limit płatności gotówkowej dotyczy jedynie transakcji między przedsiębiorcami. Jednorazowa transakcja gotówkowa nie może być wyższa niż 15 tys. zł, przy czym mowa o limicie wartości tej transakcji. Oznacza to, że nie ma znaczenia, ile dokładnie płatności było dokonywanych w ramach tej transakcji. Limit obejmuje zarówno jednoosobowe działalności gospodarcze jak i spółki.

Jeżeli transakcja była dokonywana w innej, niż polska waluta, wówczas trzeba zastosować średni kurs walut obcych ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.

Nowy limit od 1 stycznia

Już wkrótce ma zacząć obowiązywać nowy limit płatności gotówkowych. Wejście zmian w życie zostało zaplanowane na 1 stycznia 2024 r, choć pierwotnie zmiany zapowiadano na styczeń 2023.

Zgodnie z nowymi przepisami limit płatności między firmami ma zostać obniżony do kwoty 8 tys. zł. Okazuje się jednak, że w wyniku zapowiadanych zmian ograniczenie obejmie także transakcje z konsumentem. W tym przypadku limit będzie jednak wyższy. Graniczna kwota płatności gotówką ma wynosić 20 tys. zł.

Znaczenie zmian

Obecnie konsument może wybrać, w jaki sposób chce dokonać płatności za transakcję. Od 2024 r. jego swoboda wyboru zostanie znacząco ograniczona.  Konsument będzie zobowiązany do dokonywania płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego, jeżeli jednorazowa wartość transakcji z przedsiębiorcą, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 20 tys. zł lub równowartość tej kwoty.

Zarówno dla przedsiębiorców licznych branż m.in. remontowych, transportowych, jak i części konsumentów, takie rozwiązanie będzie wiązało się z szeregiem nowych utrudnień i ograniczeń.

Konsekwencje przekroczenia limitu

Co ważne, nowe przepisy nie przewidują konsekwencji prawnych dla konsumentów w przypadku przekroczenia limitu. Odpowiedzialność dotknie tylko odbiorcę płatności, czyli przedsiębiorcę.

W przypadku przekroczenia limitu transakcji, przedsiębiorca będzie ponosił negatywne konsekwencje polegające na konieczności zapłaty dodatkowego podatku dochodowego. Przychód z transakcji będzie trzeba zaliczyć jako transakcje bez zachowania trybu bezgotówkowego.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną