Zyskaj do 14 tysięcy złotych! Wstrzymaj się z zakupem mieszkania do 31 sierpnia.

Ewelina
Podatki
02.08.2023 8:06
Zyskaj do 14 tysięcy złotych! Wstrzymaj się z zakupem mieszkania do 31 sierpnia.

Z dniem 31 sierpnia nadchodzi rewolucja na rynku nieruchomości. Zostaje zniesiony obowiązek płacenia podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania z rynku wtórnego. To świetna wiadomość dla wszystkich, którzy planują zakup swojego pierwszego własnego "M".

Jakie oszczędności przyniesie zniesienie podatku PCC?

Brak podatku PCC przy kupnie mieszkania to spora oszczędność. Jak podaje serwis bezprawnik.pl, oszczędność wynosi na poziomie 2% wartości nieruchomości. Czyli jeśli kupujemy mieszkanie za 700 000 zł, zostaje nam w kieszeni aż 14 000 zł. Kwota 700 tysięcy nie jest przypadkowa - serwis zakłada, że będzie to jedna z najpopularniejszych kwot na rynku nieruchomości w najbliższym czasie.

Czy warto czekać z zakupem mieszkania?

Jeśli właśnie kupujesz mieszkanie i jest możliwe, aby z podpisaniem aktu notarialnego wstrzymać się do 31 sierpnia, warto poczekać. Dzięki temu zaoszczędzisz wiele.

Likwidacja PCC - dla kogo?

Od 31 sierpnia ulga obejmuje osoby, które kupują swój pierwszy dom lub pierwsze mieszkanie z rynku wtórnego. Nowa ustawa dotyczy nabywców, którzy nie posiadali wcześniej prawa do innej nieruchomości. Ustawa nie obejmuje jednak sytuacji, gdy nabywca posiadał udział w prawach własnościowych przekraczający 50%, lub gdy prawo do nieruchomości zostało nabyte drogą dziedziczenia.

Zdjęcie Zyskaj do 14 tysięcy złotych! Wstrzymaj się z zakupem mieszkania do 31 sierpnia. #1

Zmiany w prawie - kto na nich straci?

Nowe przepisy dotyczące podatku PCC mogą przynieść nie tylko korzyści, ale i straty dla niektórych grup. Przykładowo, inwestorzy planujący zakup sześciu lub więcej mieszkań na jednej działce, będą musieli liczyć się z dodatkowym obciążeniem w postaci 6-procentowego podatku PCC. To może szczególnie dotknąć tych, którzy planowali zakup wielu lokali na wynajem w jednym budynku.

Fundusze inwestycyjne, które skupiają się na budowaniu portfeli mieszkań na wynajem, prawdopodobnie nie odczują negatywnych skutków tych zmian. Zazwyczaj nabywają one nieruchomości na etapie projektu, zanim zostaną wyodrębnione pojedyncze lokale.

Warto również zauważyć, że nowe regulacje mogą wpłynąć na budżety samorządów. Podatek PCC stanowi bowiem istotne źródło ich dochodów. Jeżeli osoby nabywające swoje pierwsze mieszkanie zostaną zwolnione z obowiązku płacenia tej daniny, wpływy do budżetów gmin mogą się zmniejszyć.

Pomoc dla osób kupujących mieszkanie

Oszczędność 14 tysięcy przy zakupie mieszkania lub domu to dodatkowe pieniądze, które można przeznaczyć na remont. Jest to kolejne ułatwienie dla osób po bezpiecznym kredycie 2%, który można jeszcze połączyć z programem gwarancji, znany jest pod potoczną nazwą „kredytu bez wkładu własnego”.

Podsumowując, zmiany w prawie przynoszą wiele korzyści dla osób, które planują zakup pierwszego mieszkania. Dzięki temu, możemy zaoszczędzić nawet do 14 tysięcy złotych. Warto więc wstrzymać się z zakupem do 31 sierpnia i skorzystać z nowych przepisów.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną