Świadczenie "500 plus" wzrośnie? Decyzja już zapadła!

Martyna P.
Dofinansowania
30.03.2023 9:50
Świadczenie "500 plus" wzrośnie? Decyzja już zapadła!

Świadczenie 500 plus uważane jest za fundamentalne wsparcie polskich rodzin. Wiele osób twierdzi, że świadczenie to powinno być waloryzowane. Czy możemy spodziewać się jego podwyższenia do 700 złotych? Jest odpowiedź polityka PIS!

 

 

Wyższe świadczenie „500 plus”!?

„Gazeta Wyborcza” przeprowadziła wywiad z jednym z polityków PIS. Okazuje się, że partia szykuje mocny punk w polityce społecznej.

Cytowany przez gazetę polityk zakomunikował, że świadczenie nigdy nie było zmieniane, więc jego podwyższenie wydaje się być naturalny rozwiązaniem. Polityk powiedział, że decyzja w tej sprawie już zapadła.

Rozmówca „Gazety Wyborczej” podkreśla, że ostateczna decyzja zależy od Mateusza Morawieckiego. Premier podkreślał jednak w ostatnim czasie, że byłyby to ogromne koszty.

Zmiany te mają być odpowiedzią na zaproponowane przez Donalda Tuska „babciowe”. Świadczenie w wysokości 1500 złotych miałoby być kierowane do młodych matek, które po urlopie macierzyńskim chciałyby  wrócić do pracy. Wsparcie to miałoby być wypłacane każdego miesiąca do czasu ukończenia przez dziecko trzech lat. Środki można by było przeznaczyć na żłobek czy nianię.

Więcej na jego temat przeczytasz a naszym artykule TUTAJ.

 

500+ trafia każdego miesiąca do 6,5 mln dzieci

Program Rodzina 500+ jest finansowym fundamentem wsparcia rodzin.

W ramach tego programu rodzinom z dziećmi na utrzymaniu przysługuje świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na dziecko w wieku do ukończenia 18 roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg podkreśla, że łącznie na program przeznaczono już około 177 mld złotych.

Każdego miesiąca świadczenie 500+ trafia do 6,5 mln dzieci.

 

Zdjęcie Świadczenie "500 plus" wzrośnie? Decyzja już zapadła! #1

Ile realnie warte jest obecnie świadczenie 500+?

Przypomnijmy, że program Rodzina 500 plus funkcjonuje w Polsce od 1 kwietnia 2016 roku. Świadczenie nigdy nie było waloryzowane.

Obecnie, przy najwyżej inflacji od 1998 roku świadczenie 500+ znacznie straciło na wartości.

W związku z szalejącą inflacją realną wartość świadczenia obliczył analityk gospodarczy Rafał Mundry. Swoje spostrzeżeni przedstawił na Twitterze.

Mężczyzna wskazuje, że siła nabywcza świadczenia spadła o ¼ w stosunku do roku 2016.

Prościej pisząc za „500+” kupimy o ¼ mniej rzeczy niż 6 lat temu.

 „Z kwietnia 2016 dziś jest warte 389 zł. […] Wciąż mnie zastanawiam czemu 500+ nie jest waloryzowane” – Rafał Mudry pisze na Twitterze (wyliczenia z maja 2022 r.).

Do sprawy odnieśli się także przedstawiciele Instytutu Emerytalnego. Podkreślili, że waloryzacja świadczenia 500+ sprawiłaby, że wyniosłoby ono około 700 złotych (dane z maja 2022 r.).

Przypomnijmy, że według danych GUS, inflacja w styczniu 2023 roku wyniosła 17,2%. 

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną