Jak się przygotować do zmiany czasu na letni?

Justyna
Zdrowie
25.03.2023 9:57
Jak się przygotować do zmiany czasu na letni?

Zmiana czasu z zimowego na letni to dla wielu osób trudny moment. Do zmiany czasu możemy się jednak przygotować. Jak zatem osłabić jej negatywny wpływ?

Zmiana czasu na letni

Już tej nocy z soboty na niedzielę, zmieniamy czas z zimowego na letni. 26 marca nad ranem przesuniemy wskazówki zegarów z godz. 2.00 na godz. 3.00. Dzięki temu będziemy mogli dłużej korzystać z naturalnego światła słonecznego.

Od kilku lat jednak toczy się dyskusja o tym, czy zmiana czasu ma sens. Konsultacje publiczne przeprowadzone przez Komisję Europejską wykazały, że większość respondentów opowiedziała się za zniesieniem zmian czasu. Mimo to, zgodnie z informacjami podanymi przez Komisję Europejską, system ten zostanie utrzymany przynajmniej do końca 2026 r.

Wpływ na nasze samopoczucie

Zmiana czasu z zimowego na letni zbiega się z przesileniem wiosennym, które jest odczuwalne przez wielu z nas. Szczególnie dotyka to osoby zmęczone, chore, mające problemy ze snem lub pracujące w trybie zmianowym.

Warto pamiętać, że ubytek snu może mieć przykre konsekwencje. Zaburzenie rytmu dobowego powoduje pogorszone samopoczucie, senność, rozdrażnienie, pogorszoną sprawność psychofizyczną, a także osłabienie koncentracji. W niektórych przypadkach przyzwyczajanie się do nowego rytmu dobowego może trwać nawet kilka dni.

Jak sobie radzić?

Jak tłumaczą eksperci IMGW, istnieje kilka sposobów, które mogą złagodzić negatywne skutki spowodowane zmianą czasu.

Relaks i ćwiczenia

W sobotę wieczorem warto zapewnić sobie dawkę relaksu. Przed pójściem spać można wziąć gorącą kąpiel, pomedytować, włączyć spokojną muzykę czy poświęcić czas na czytanie książki. Zalecane jest również przewietrzenie sypialni. Natomiast na początku kolejnego dnia wskazane jest, by lekko poćwiczyć - pobudzi to krążenie i rozrusza ciało.

Jedzenie na dobry sen

Warto zadbać o odpowiednie pożywienie i włączyć do swojego jadłospisu produkty bogate w tryptofan. Związek ten wspomaga wytwarzanie melatoniny regulującej nasz rytm dobowy. Jego dobrym źródłem jest m.in. gorzka czekolada i produkty pełne białka, takie jak chude mięsa oraz ryby.

Rezygnacja z telefonu przed snem

Warto także ograniczyć korzystanie z ekranów elektronicznych - emitują one zaburzające sen niebieskie światło. Najlepszym rozwiązaniem jest zostawienie tych sprzętów w drugim pokoju lub odłożenie urządzeń na co najmniej pół godziny przed położeniem się do łóżka.

Zastrzyk kofeiny

Jeśli w kolejnych dniach po zmianie czasu nadmierna senność nie będzie ustępowała, możemy wspomóc się mocną herbatą albo napojami z kofeiną. Warto jednak pamiętać, by nie robić tego w godzinach wieczornych i nie przekraczać bezpiecznej dziennej dawki kofeiny (około cztery filiżanki kawy).

A czy Wy jesteście już przygotowani na zmianę czasu na letni?

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną