Witaminy z grupy B na depresję! Obiecujące wyniki badań naukowców!

Patrycja
Zdrowie
28.02.2023 23:10
Witaminy z grupy B na depresję! Obiecujące wyniki badań naukowców!

Depresja to powszechne zaburzenie zdrowia psychicznego. Choroba dotyka coraz większą liczbę ludzi na całym świecie, dlatego naukowcy wciąż prężnie pracują nad nowymi metodami jej leczenia. Ostatnio pod lupę trafiły witaminy z grupy B i to nad nimi prowadzono badania.

Badania dotyczące witamin z grupy B

Naukowcy z Wielkiej Brytanii w swoich badaniach zauważyli znaczna poprawę stanu pacjentów przyjmujących witaminę B6 i B12. Również uczestnicy przyjmujący witaminy B6 i B12 w dużych dawkach zauważyli u siebie istotne zmniejszenie objawów lękowych. Wyniki badania wskazują, że witaminy z grupy B mogą być obiecującą alternatywą dla innych preparatów stosowanych w zmniejszeniu objawów lęku i depresji.

Z kolei inne badania opublikowane w czasopiśmie "Journal of Clinical Psychopharmacology", wskazały na to, że osoby które otrzymywały suplementy witaminy z grupy B, miały znacznie mniejszą liczbę epizodów depresyjnych niż osoby, które nie otrzymywały suplementów. Tu naukowcy twierdzą, że już codzienne suplementowanie niewielkich dawek witamin z grupy B może pomóc w łagodzeniu objawów depresji.

Również naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego wykazali w swoich badaniach, że suplementacja witaminami z grupy B poprawiała samopoczucie osób z depresją oraz zmniejszała objawy lęku.

Ostatecznie jednak opinia naukowców na temat suplementacji witaminami z grupy B podczas depresji jest podzielona. Niektórzy uważają, że suplementacja może być pomocna w łagodzeniu objawów depresji, zwłaszcza w przypadku osób, które mają niedobory tych witamin. Inni jednak sugerują, że suplementacja może nie mieć wpływu na stan depresyjny i zalecają bardziej zrównoważoną dietę bogatą w witaminy z grupy B.

Zdjęcie Najnowsze badania - witaminy z grupy B na depresję! #1

Witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B to różnorodna grupa związków chemicznych, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Witaminy z tej grupy ​​nie są magazynowane w organizmie, a ich nadmiar jest wydalany z moczem. Jeśli więc chcemy utrzymać odpowiedni poziom witamin z grupy B, musimy dostarczać je regularnie wraz z pożywieniem lub suplementami.

Wszystkie witaminy z grupy B pełnią wiele ważnych funkcji w organizmie, m.in. biorą udział w przemianie materii, wspomagają pracę układu mięśniowego oraz regulują pracę układu hormonalnego. Istotnie wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego i wykazują znaczący wpływ na stan zdrowia psychicznego.

Witaminy z grupy B, a depresja i stany lękowe

Wszystkie witaminy z grupy B pełnią istotne role w naszym organizmie, jednak te mają kluczowe znaczenie dla naszego dobrego samopoczucia:

Witamina B1 (tiamina) - bierze udział w przemianie węglowodanów i tłuszczów, a także wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Brak witaminy B1 może prowadzić do stanów lękowych, drażliwości oraz apatii. Źródła tiaminy to mięso, wątróbka, ryby, jaja, nasiona słonecznika, orzechy, ziemniaki, szpinak.

Witamina B3 (niacyna) – występuje we wszystkich komórkach w naszym organizmie, bierze udział w sytensie hormonów płciowych, łaczy i rozkłada kwasy tłuszczowe, węglowodany i aminokwasy, jest konieczna do rozwoju czerowcyh ciałek kri, pełni rolę ochronną dla komórek nerowych co ma istotne znaczenie dla naszego zdrowia psychicznego. Jej braki w diecie mogą powodować rozdrażnienie, niepokój, uczucie spowolnienia mentalnego i fizycznego, adlugotrwałe niedobory prowadzić do rozwoju psychoz i demencji. Źródła niacyny to mięso, ryby, orzechy, pełnoziarniste produkty zbożowe, ziemniaki, szpinak.

Witamina B5 (kwas pantotenowy) - jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania komórek i niezbędny do produkcji przeciwciał chroniących nasz organizm przed infekcjami . Jego niedobory mogą powodować zmęczenie, ospałość, apatie i nerowość. Źródła kwasu pantotenowego to mięso, wątróbka, ryby, jaja, nasiona słonecznika, orzechy, awokado.

Witamina B6 (pirydoksyna) - bierze udział w procesach metabolicznych i reguluje pracę układu nerwowego. Jest również odpowiedzialna za produkcję serotoniny i melatoniny, które wpływają na nastrój i sen. Brak witaminy B6 może prowadzić do stanów depresyjnych i lękowych. Źródła pirydoksyny to mięso, ryby, jaja, banany, ziemniaki, orzechy, szpinak.

Witamina B9 (kwas foliowy) - bierze udział w procesach metabolicznych, wpływa na regenerację tkanek i produkcję czerwonych krwinek. Witamina B9 jest również niezbędna dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego u płodu. Brak witaminy B9 może prowadzić do stanów depresyjnych oraz zaburzeń pamięci. Źródła kwasu foliowego to warzywa liściaste, pomarańcze, pomidory, fasola, soczewica, drożdże.

 Witamina B12 (kobalamina) - bierze udział w produkcji czerwonych krwinek oraz wpływa na pracę układu nerwowego. Brak witaminy B12 może prowadzić do zaburzeń psychicznych, w tym stanów depresyjnych i lękowych. Źródła kobalaminy to mięso, wątróbka, ryby, jaja, mleko i produkty mleczne.

Zdjęcie Najnowsze badania - witaminy z grupy B na depresję! #2

Witaminy z grupy B – suplementacja

Do niedoborów witamin z grupy B dochodzi bardzo rzadko, dlatego że niektóre produkty spożywcze mogą być źródłem kilku różnych witamin z grupy B. Na przykład jaja zawierają tiaminę, ryboflawinę, pirydoksynę, biotynę i kobalaminę, podczas gdy mięso i ryby są bogate w niacynę, pirydoksynę, kobalaminę i tiaminę. Produkty, które zawierają witaminy z grupy B nie są też specjalnie wyszukane i znajdują się w diecie wielu osób. Pamiętajmy jednak, że witaminy z grupy B odgrywają ważną rolę w utrzymaniu zdrowia układu nerwowego i psychiki, są niezbędne do produkcji neuroprzekaźników, takich jak chociażby serotonina, który wpływa na nastrój i poziom lęku. Niedobór witamin z grupy B może prowadzić do zaburzeń nastroju, w tym do depresji i lęku, dlatego w przypadku osób, które nie są w stanie dostarczyć wystarczającej ilości witamin z grupy B poprzez dietę, warto rozważyć suplementację.

Podsumowanie

Witaminy z grupy B są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, w tym dla zdrowia układu nerwowego i psychiki. Chociaż  suplementacja witaminami z grupy B może pomóc w łagodzeniu objawów depresji, to nie może być to jedyna obrana ścieżka leczenia depresji. Jeśli podejrzewamy u siebie stany depresyjne powinniśmy koniecznie skontaktować się z lekarzem, który opracuje z nami metodę leczenia.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną