Według danych co czwarty dorosły Polak cierpi na otyłość. Dziś (4.02.2023) jest światowym dniem otyłości. Przedstawiamy, jakie działania podjąć, aby zmniejszyć ryzyko choroby.
Wyliczenie BMI
Co 4 dorosły Polak cierpi na otyłość. W przypadku dzieci choroba ta dotyczy 7 %. Wiele osób nie traktuje jednak swojego stanu zdrowia poważnie. Lekarze podkreślają, że otyłość jest to często przywlekła choroba, która pogarsza jakość życia.
Aby sprawdzić, czy otyłość nas dotyczy możemy wyliczyć nasze BMI (ang. Body Mass Index), czyli wskaźnik masy ciała. Test polega na podzieleniu naszej wagi w kg przez wzrost w metrach do kwadratu. Jeżeli wartość wyniesie do 25 to oznacza, że masa naszego ciała w stosunku do wzrostu jest w normie. Wartość powyżej 25 oznacza nadwagę, a powyżej 30 otyłość.
Przyczyny otyłości
Na otyłość składa się cały szereg naszego codziennego trybu życia. Do głównych przyczyn zaliczamy:
- Brak ruchu
- Nieświadome spożywanie kalorii
- Nieregularne spożywanie posiłków
- Brak spożywania śniadań
- Nieprawidłowe nawadnianie organizmu
- Nieodpowiednie przyrządzanie potraw
Choroba prowadzi do ciężkiego pogorszenia stanu zdrowia. Niestety w naszym kraju nadal wiele osób wierzy, że bycie otyłym to jedynie defekt wizualny. Jest to nieprawda. Choroba wiąże się z ryzykiem:
- cukrzycy typu 2
- nadciśnienia tętniczego
- chorób serca
- obturacyjnego bezdechu sennego i udaru
Eksperci zauważyli, że w Polsce liczba osób otyłych zwiększyła znacząco w czasie pandemii, a to spowodowało, że wiele pacjentów zmaga się z powyżej wymienionymi chorobami.
Jak leczyć otyłość?
Lekarze podkreślają, że najlepszym sposobem na leczenie otyłości jest farmakoterapia. Wszelkie rekomendacje dla pacjenta, aby jadł mniej i więcej się ruszał spowodują, że osoba otyła od początku zniechęci się do leczenia. Należy stopniowo wprowadzić odpowiednią dietę i zacząć małymi krokami ćwiczenia fizyczne:
“Mając znaczną nadwagę, należy zaczynać od najmniej obciążających treningów kardio. Mogą to być półgodzinne spacery 3-4 razy w tygodniu. Następnie można dołączyć szybszy marsz, pływanie, jazdę na rowerze, ćwiczenia w domu na przyrządach takich jak orbitrek, rowerek stacjonarny i nordic walking.” - poradnikzdrowie.pl