Obowiązkowe szkolenie dla przyszłych właścicieli psów!

Agnieszka

Newsy

17.03.2023 10:27

Obowiązkowe szkolenie dla przyszłych właścicieli psów!

 

W czwartek w Hiszpanii przyjęto nową ustawę o ochronie zwierząt, która zwiększa wymagania wobec opiekunów zwierząt domowych, a także określa inne zasady dotyczące zwierząt domowych, np. w sklepach ze zwierzętami. Nowe przepisy zostaną wprowadzone w życie 1 września 2023 roku. Nie zabrakło jednak pewnych kontrowersji.

Nowe wymagania dotyczące traktowania zwierząt domowych

Pozostawienie zwierząt w domu

Zgodnie z nowymi przepisami, na właścicieli czworonogów zostały nałożone ograniczenia dotyczące pozostawiania zwierząt samych w domu. Posiadacze psów nie będą mogli zostawić swojego psa samego w domu na dłużej niż jeden dzień. Natomiast posiadacze kotów na dłużej niż trzy dni. 

Witryny sklepów ze zwierzętami 

Nowe przepisy zakazują także eksponowania w witrynach sklepów ze zwierzętami psów, kotów, a także fretek domowych. Docelowo zakaz ma objąć także inne zwierzęta, z wyjątkiem gryzoni, ryb i ptaków.

Obowiązkowy kurs dla przyszłych posiadaczy psów

Z nową ustawą o ochronie zwierząt wprowadzono także obowiązek dla przyszłych posiadaczy psów. Zanim wezmą pod swój dach psa, będą oni zobowiązani do odbycia specjalnego kursu z zakresu opieki nad zwierzętami.

Nie sprecyzowano jeszcze, jaki taki kurs będzie wyglądał. Rządzący przychylili się do propozycji organizowania takiego kursu u weterynarzy lub za pośrednictwem internetu.

Kontrowersje wokół nowej ustawy

Choć przepisy zwiększające ochronę zwierząt domowych zostały przyjęte i wejdą w życie 1 września 2023 roku, to wokół nowej ustawy nie brakuje kontrowersji.

Niektórzy posłowie zwrócili bowiem uwagę na fakt, że w ustawie brakuje jasnego stwierdzenia, które gatunki to zwierzęta domowe. Czy podobnymi przepisami jak psy i koty, zostały objęte także żółwie lub króliki, które często trzymane są w hiszpańskich domach? - pytali posłowie podczas debaty.

Inną kontrowersją jest odrzucenie przez rządzących postulatów ruchu “Nie dla polowań”. Członkowie ruchu domagali się objęcia większą ochroną psów wykorzystywanych do polowań (chartów i innych ras myśliwskich).

Szacują bowiem, że w okresie po zakończeniu sezonu łowieckiego duża część chartów i innych psów myśliwskich jest porzucana. Średnio rocznie w Hiszpanii porzuca się ponad 150 tys. psów.